در ابتدایی‌ترین سال‌های رواج بلیط هواپیمایی، خرید بلیط به منزله‌ی مجوزی برای ورود مسافر به هواپیما و استفاده از امکانات پرواز بود. ولی امروزه با رواج سیستم‌های کامپیوتریِ آژانس‌های هواپیمایی، روند رزرو و خرید بلیط هواپیما ارزان، و حتی نحوه قیمت‌گذاری انواع بلیط‌ها نیز تغییر کرده است. همانطور که می‌دانید، بلیط هواپیما عموماً به دو نوع سیستمی و چارتر تقسیم‌بندی می‌شود. در این بین با اصطلاحات دیگری همانند بلیط لحظه آخری نیز روبرو هستیم. در ادامه مقاله جیمبوجا به بررسی معنای واژه‌های بیان شده و همینطور انواع کلاس‌های پروازی می‌پردازیم.

انواع بلیط هواپیما

همانطور که گفتیم بلیط هواپیما انواع مختلفی را دارد که باید متناسب با نوع نیاز خود بهترین راه نوع بلیط را انتخاب کنید. در این قسمت به توضیح انواع بلیط‌ها و همچنین مزایای استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

بلیط هواپیما سیستمی

هر یک از شرکت‌های هواپیمایی بر اساس برنامه‌ی سالانه و امکانات خود، در روزهای مشخصی از سال پروازهایی را با مبدا و مقصد‌های مختلف تعیین می‌کنند. به بلیط اینگونه پروازها بلیط سیستمی گفته می‌شود. بلیط سیستمی معمولا  قیمت بالایی دارند و در برخی از فصول و زمان‌های خاص در سال کمتر یافت می‌شود؛ ولی در مقابل تاریخ آن از پیش مشخص است و برای کسانی که قصد دارند برای قرارهای کاری خود در تاریخ مشخصی سفر کنند بسیار مناسب است. همچنین، بلیط سیستمی دچار افزایش و کاهش قیمت نمی‌شود و معمولا هزینه‌ی خرید آن ثابت است.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط چارتر، گونه‌ای از بلیط است که در آن شخصی، از شرکت هواپیمایی مورد نظر تعدادی از صندلی‌ها یا بلیط‌های هواپیما را پیش‌خرید یا به نوعی اجاره می‌کند. با اجاره کردن صندلی‌های یک پرواز، شخص چارترکننده اجازه تعیین قیمت صندلی‌های پرواز را خواهد داشت. بلیط چارتر معمولا از هزینه‌ی کمتری نسبت به بلیط سیستمی برخوردار است و اکثر مسافران برای خرید بلیط هواپیما ارزان، از بلیط‌های چارتر استفاده می‌کنند.

بلیط لحظه آخری

اگر تاکنون در سایت‌های خرید و فروش بلیط‌های هواپیما گشت‌ و گذاری کرده باشید، حتما به واژه‌ی بلیط چارتر لحظه آخری برخورد کرده‌اید. زمانی که فردی صندلی‌های یک پرواز را پیش‌خرید یا اجاره می‌کند، ممکن است در پایان بنا به دلایل مختلف، موفق به فروش تمام بلیط‌های چارتر خود نشود که واضحاً ضرر قابل توجهی به فرد چارترکننده وارد می‌کند. در این حالت، یکی از راه‌حل‌های موجود، ارائه بلیط‌ها با تخفیفات مخصوص حتی تا ۵۰ درصد است. این کار معمولا وقتی انجام می‌شود که زمان کوتاهی تا پرواز (معمولا ۲۴ ساعت) باقیست. این بلیط‌ها، با نام بلیط‌ چارتر لحظه آخری شناخته می‌شوند. اگر برای تعطیلات پیش رو، قصد خرید بلیط ارزان برای سفرِ خود را دارید، بلیط چارتر لحظه آخری می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد.

خرید بلیط هواپیما ارزان همیشه بهترین گزینه نیست

از جمله اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید بلیط هواپیما مرتکب شوید، این است که تنها ملاک خود را قیمت بلیط قرار دهید. خرید بلیط هواپیما ارزان می‌تواند راهی مناسب و اقتصادی برای سفر باشد. ولی بهتر است تنها به قیمت بلیط توجه نداشته باشید. از جمله فاکتور‌های مهم در خرید بلیط هواپیما، کلاس پروازی و امکانات ایرلاین مورد نظر است. نوع هواپیما و کلاس صندلی مورد نظر نیز از جمله عواملی است که می‌تواند بر قیمت هواپیما تاثیرگذار باشد.

 علاوه بر این، اگر قصد خرید بلیط هواپیما ارزان را دارید، به احتمال زیاد به دنبال بلیط چارتر خواهید گشت. ولی باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر بلیط چارتر تهیه کنید و بنا به دلایلی مجبور به لغو سفر خود شوید، باید جریمه‌ی نسبتا بالایی را به خاطر لغو سفر خود پرداخت کنید. همچنین اگر می‌خواهید برای کودکان بالای۲ سال نیز بلیط چارتر تهیه کنید، مجبور به پرداخت هزینه‌ی یک بلیط کامل خواهید بود.بنابر مطالب گفته شده، خرید بلیط هواپیما ارزان همیشه بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه نیست؛ و همیشه باید موارد دیگر را نیز در انتخاب بلیط مناسب در نظر بگیرید.

انواع کلاس‌های پروازی

همانطور که گفتیم از جمله موارد موثر در خرید بلیط هواپیما ارزان، امکانات ایرلاین مورد نظر و کلاس صندلی مورد نظر است. کلاس‌های‌ پرواز نیز انواع مختلفی دارند که در این بخش به توضیح مختصر هر یک خواهیم پرداخت.

کلاس (F (First Class

کلاس درجه یک یا همان فرست کلاس، لوکس‌ترین و گران‌ترین جایگاه در بین دیگر جایگاه‌ها در پرواز است. در اکثر موارد، صندلی‌های فرست کلاس پشت اتاقک خلبان، یعنی در جلوترین قسمت هواپیما قرار دارند. از ویژگی‌های بارز صندلی‌های فرست کلاس، حریم خصوصی بالای آنهاست. به طوری که تعداد صندلی‌های فرست کلاس معمولا محدود است و هر یک از این صندلی‌ها از یکدیگر جدا شده‌اند؛ به گونه‌ای که هر جایگاه را می‌توان مانند اتاقکی مجزا و مستقل دانست. در برخی از پروازها، صندلی‌های فرست کلاس دارای نمایشگر صوتی و تصویری، اینترنت ماهواره‌ای، مینی بار، منوی غذای گرم و دسر، و همچنین سرویس بهداشتی مجزا هستند. مهمانداران این بخش نیز از جمله ماهرترین و باتجربه‌ترین افراد هستند.

کلاس (C (Business Class

کلاس تجاری یا همان بیزینس کلاس، دومین کلاس لاکچری در پرواز‌های هواپیمایی است. در پرواز‌های داخلی تفاوت چندانی میان کلاس اقتصادی و کلاس تجاری مشهود نیست، ولی در پروازهای خارجیِ راه دور این دو کلاس کاملا از یکدیگر متمایز هستند. برخی از جایگاه‌های کلاس تجاری دارای صندلی‌های تخت خواب شو، فاصله مناسب بین صندلی‌ها، کیفیت بهتر و همچنین سرویس پذیرایی مجزا از دیگر مسافران هستند. به طور کلی بیزینس کلاس حد فاصلی میان کلاس اقتصادی و کلاس درجه یک از نظر قیمت، راحتی و کیفیت است.

کلاس (Y (Economy Class

کلاس اقتصادی یا همان اکونومی، همانطور که از نامش پیداست، ارزان ترین جایگاه در میان دیگر جایگاه‌های پرواز هواپیمایی است. این کلاس حداکثر صندلی‌های هواپیما را به خود اختصاص می‌دهد و از امکانات بسیار کمتری نسبت به دیگر جایگاه‌ها برخوردار است. صندلی‌های کلاس اکونومی با نام صندلی‌های اتوبوسی نیز شناخته می‌شوند و تا مقدار محدودی قابلیت خم شدن را دارند. در کلاس اقتصادی حق انتخاب غذای خود را ندارید و معمولا غذایی از پیش آماده شده در بسته‌بندی‌های مشخص در اختیار مسافران قرار داده می‌شود. اگر قصد خرید بلیط هواپیما ارزان را دارید و امکاناتی که در طول سفر در اختیار شما قرار داده می‌شوند، اهمیت چندانی برایتان ندارند، می‌توانید از کلاس اکونومی یا همان کلاس اقتصادی استفاده کنید.

به طور خلاصه

همانطور که گفته شد، خرید بلیط هواپیما ارزان به عوامل مختلفی مانند نوع پرواز، نوع ایرلاین، امکاناتی که در اختیار مسافران قرار داده می‌شود، و همچنین کلاس صندلی پرواز بستگی دارد. همچنین درباره بلیط‌های سیستمی و چارتری، و معایب و مزایای هرکدام نیز توضیح مختصری داده شد. اگر می‌خواهید بلیطی مقرون به صرفه و ارزان را برای سفر خود انتخاب کنید و اجباری برای تاریخ سفر خود ندارید، بلیط چارتر لحظه آخر با کلاسِ اکونومی می‌تواند از جمله انتخاب‌های مناسب باشد. در جیمبوجا می‌توانید به راحتی و تنها با چند کلیک بلیطی مناسب برای سفر خود انتخاب کرده و خرید نمایید.