اگر اهل سفر با هواپیما باشید احتمالا می‌دانید که واژه‌های «بلیط چارتری»،«بلیط سیستمی» و «بلیط لحظه آخری» چه معنایی دارند. اما اگر نمی‌دانید و یا در این باره اطلاعات کمی دارید، با جیمبوجا همراه شوید. چرا که قصد داریم در این مطلب به طور مفصل شرایط خرید و سفر با این بلیط‌ها را بررسی کنیم.

همه ما حتی اگر با هواپیما سفر هم نکرده باشیم، در صفحات وب و یا رسانه‌های اجتماعی درباره آژانس‌های هواپیمایی شنیده‌ایم. در اینترنت واژه‌های سفر ارزان، تخفیف، تور‌های ارزان و غیره زیاد به چشم می‌خوردند. برای اینکه در مورد بلیط لحظه آخر و تفاوت ان با دیگر بلیط‌ها صحبت کنیم. شما باید اطلاعاتی درباره نحوه کار آژانس‌های مسافرتی داشته باشید. پس ابتدا باید بدانیم آژانس‌های مسافرتی چگونه کار می‌کنند؟

آشنایی با نحوه کار آژانس مسافرتی

آژانس‌ مسافرتی با اخذ مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری، به عنوان واسطه بین مسافر و عرضه کنندگان بلیط سفر فعالیت می‌کند. منظور از عرضه کنندگان بلیط سفر، شرکت‌های هواپیمایی، هتل‌ها، اماکن گردشگری، تورگردان‌ها و غیره است. از زمینه‌های فعالیت آژانس‌های هواپیمایی می‌توان به خدماتی چون اخذ ویزا، رزرو اماکن اقامتی، برگزاری تورهای مسافرتی، فروش بلیط‌های هواپیما و…اشاره کرد که ما در ادامه مقاله به بخش فروش بلیط که نهایتا به معرفی بلیط لحظه آخری ختم می‌شود، می‌پردازیم. آژانس‌های مسافرتی مجوز مربوط به اجازه و فروش بلیط‌های پروازهای داخلی و خارجی را از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ می‌کنند و به این ترتیب به مراجعین خود، بلیط می‌فروشند. سوال اینجاست که بلیط فروشی آژانس‌های مسافرتی چه تفاوتی با بلیط‌های سیستمی که توسط شرکت‌های هواپیمایی ارایه می‌شود دارند؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است فرایند ایجاد و تهیه هر دو بلیط را بررسی کنیم.

بلیط چارتر چیست؟

شاید تا به حال اسم بلیط چارتر به گوشتان خورد باشد. زیرا هر ساله آژانس‌های مسافرتی در تعطیلات با ارائه این بلیط‌ها به دنبال جذب مشتری هستند. اما پرواز چرتر یا بلیط چارتر یعنی چه؟ به اجاره کردن هر وسیله نقلیه عمومی چارتر کردن می‌گویند. پس زمانی که صحبت از پرواز چارتر به میان می‌آید. منظور پرواز با هواپیمایی است که توسط آژانس مسافرتی مورد نظر، اجاره گرفته شده است. پروازهای چارتری که بلیط لحظه آخری، مربوط به این نوع پرواز است ، خارج از جدول زمان بندی انجام می‌شوند.

اما منظور از پرواز سیستمی، پروازی است که صندلی‌های هواپیما توسط شرکت هواپیمایی فروخته می‌شوند. در این صورت می‌توان نتیجه گرفت اگر در پروازی تمامی صندلی‌های هواپیما به فروش نرسند، در پرواز سیستمی شرکت هواپیمایی مربوطه و در پرواز چارتری شرکت چارترکننده ضرر خواهد کرد. خب حالا متوجه شدید که چرا آژانس‌های مسافرتی گاهی بلیط‌هایشان را با تخفیف به فروش می‌رسانند؟ یا شاید حدس زده باشید که بلیط لحظه آخری، روشی برای فروش بلیط‌های باقی مانده و جلوگیری از ضرر است.

در پرواز‌های چارتری تحت هیچ شرایطی، تاریخ و ساعت پرواز تغییر نمی‌کند و همچنین امکان کنسل کردن پرواز در اکثر موارد وجود ندارد و در صورت کنسلی، مبلغ بلیط بعد از کسر جریمه بازگردانده می‌شود. بر عکس در پروازهای سیستمی، مسافر می‌تواند تاریخ پرواز را جابجا کند و در صورتی که از پرواز منصرف شود، وجه پرداختی را بعد از کسر هزینه‌ی کمی، دریافت خواهد کرد.

تفاوت قیمت بلیط چارتری و بلیط سیستمی

و اما می‌رسیم به قیمت بلیط‌ها، قیمت این دو نوع بلیط از بارزترین تفاوت آن‌ها است. در حالت کلی می‌توان گفت بلیط‌های چارتری ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی هستند و قیمت آن‌ها با تغییر زمان، متغییر است. البته در فصولی که تقاضا برای سفر زیاد است، قیمت بلیط‌های چارتری تفاوت چندانی با بلیط‌های سیستمی ندارد. نرخ بلیط‌های این دو پرواز با توجه به رده سنی متفاوت است. در پروازهای سیستمی برای کودکان ۱۲ تا ۲ سال، قیمت کمتری ارائه می‌شود اما در پروازهای چارتری فقط برای کودکان زیر ۲ سال قیمت ارزان‌تر ارائه می‌گردد.

اما مهم‌ترین مسئله برای ما این است که کمترین قیمت برای بلیط‌های چارتری چه زمانی است؟ آژانس‌های مسافرتی زمانی کم‌ترین قیمت برای بلیط را ارائه می‌کردند که موفق به فروش تمامی صندلی‌هایی اجاره شده، نشوند. و بالاجبار با پایین‌ترین قیمت ممکن و کم‌ترین سود، بلیط‌ها را به فروش رسانند. همه این مطالب را گفتیم که در نهایت برسیم به بلیط های لحظه آخری و مزایا و معایب خرید آن.

بلیط لحظه آخری چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، بلیط لحظه آخری یعنی بلیطی که در لحظات آخر خریداری شود. اما در اینجا منظور از لحظات، یک هفته تا چند ساعت قبل از سفرهای خارجی و دو روز تا چند ساعت قبل از سفر داخلی است. خب حالا مشخص شد که این نوع بلیط‌ها همان بلیط‌هایی هستند که طی ماه‌های قبل به فروش نرسیده و در روز‌های نزدیک به پرواز با قیمت پایین به فروش می‌رسند تا صاحب پرواز ضرر کمتری را متحمل شود. این نوع بلیط‌ها برای کسانی که به دنبال بلیط‌های ارزان بوده‌اند و همچنین کسانی که مسافرت ناگهانی و ضروری برایشان پیش می‌آید، ایده آل هستند.

وقتی صحبت از بلیط‌های لحظه آخری و تخفیف در قیمت بلیط می‌شود، تصور بسیاری این است که حتما کیفیت خدمات پرواز مطلوب نخواهد بود. اما این تصور کاملا غلط است.بلیط‌های لحظه آخری از لحاظ شرایط پروازی هیچ تفاوتی با بلیط سیستمی و چارتری ندارد. و به نوعی بازی دوسر برد است که هم آژانس و هم مسافر سود می‌کنند. تنها مسئله‌ای باید به ان توجه کنید این است که زمان فروش این بلیط‌ها بسیار نزدیک به زمان پرواز است و شما هر لحظه باید آماده سفر باشید.

ترفند‌ خرید بلیط‌های لحظه آخری

خرید بلیط لحظه آخری ترفند خاص خود را دارد و با چند بار خریدن این نوع بلیط‌ها متوجه خواهید شد که چه زمانی بهترین وقت برای خرید این بلیط‌ها است. باید به خاطر داشته باشید که هر چه زمان پرواز نزدیک‌تر شود، قیمت این نوع بلیط پایین‌تر می‌آید و شما باید با بررسی روند تغییر قیمت بلیط‌ها و چک کردن قیمت آن‌ها در روزهای متوالی بتوانید قیمت بلیط‌های لحظه آخری را درست پیش‌بینی کنید.

نکته بسیار مهمی که باید به ان توجه داشته باشید این است که خرید بلیط‌های لحظه آخری همیشه به سود مسافر نخواهد بود و حتی ممکن است گاهی در لحظات آخر، مجبور به خرید بلیط با قیمت بسیار بالاتر از قیمت سیستمی و چارتری آن شوید. چرا که قیمت این بلیط‌ها از هیچ قانون و قاعده تبعیت نمی‌کند.

در انتها باید گفت، بطور کلی تنها راه خرید بلیط هواپیما با قیمت ارزان، همین بلیط لحظه آخری است که خالی از ریسک نیست. اما اگر اهل ریسک کردن نیستید و حتما باید در زمان مشخصی به مقصد برسید، شاید بهتر باشد با پرواز‌های سیستمی و چارتری سفر کنید یا برای خرید این نوع بلیط‌ها از کسانی که تجربه دارند کمک بگیرید. ما در جیمبوجا سعی کردیم تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد انواع مختلف بلیط‌ها و تفاوت قیمتی آن‌ها ارائه دهیم و همچنین شما را با واژه بلیط لحظه آخری بیش از پیش آشنا کنیم.