امروزه تعداد مسافرانی که قصد سفر با هواپیما را دارند، نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. شاید بتوان گفت یکی از دلایل محبوبیت سفرهای هواپیمایی کوتاه شدن زمان سفر از شهر مبدأ به شهر مقصد می‌باشد. اکثر کسانی که با هواپیما سفر کرده‌اند می‌دانند که دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد. در این مطلب از وب‌سایت جیمبوجا قصد داریم تا به بررسی تفاوت‌های بلیط سیستمی و چارتری و همچنین نحوه خرید بلیط چارتری ارزان بپردازیم. پس اگر قصد دارید تا برای سفر در تعطیلات و یا مأموریت‌های کاری بلیط هواپیما رزرو کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بلیط چارتری ارزان چیست؟

دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس معیارهایتان مانند بودجه سفر، زمان پرواز و حتی راحتی و آسودگی پرواز یکی از انواع بلیط‌های چارتری یا سیستمی را خریداری کنید. بهتر است بدانید که تفاوت اساسی این دو نوع بلیط هواپیما در قیمت آن‌ها است. به نحوی که قیمت بلیط‌های سیستمی ثابت هستند زیرا از طریق مراجع مربوطه قیمت‌گذاری می‌شوند در حالی که بلیط‌های چارتر نرخ‌های متفاوتی دارند و عوامل زیادی در تعیین قیمت آن‌ها دخیل‌اند.

برخی از شرکت‌های هواپیمایی اقدام به خرید تمام یا تعداد زیادی از بلیط‌های یک پرواز می‌کنند و سپس آن‌ها را به فروش می‌رسانند. قیمت بلیط چارتر هر چقدر به زمان پرواز نزدیک‌تر باشد، کمتر خواهد شد زیرا این شرکت‌ها مجبورند بلیط‌ها را ارزان‌تر از نرخ واقعی به فروش برسانند تا در پرواز صندلی خالی وجود نداشته باشد و متحمل ضرر و زیان نشوند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه قیمت بلیط چارتر ارزان‌تر از بلیط سیستمی نیست و حتی در برخی مواقع به چندین برابر بیشتر از بلیط‌های سیستمی نیز می‌رسد.

پروازهای چارتر به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

دو حالت برای چارتر کردن پرواز وجود دارد. در حالت اول، تمامی صندلی‌های پرواز توسط یک شرکت هواپیمایی اجاره می‌شود که به آن چارتر کامل یا full charter گفته می‌شود. در حالت دوم تنها تعدادی از صندلی‌های یک پرواز اجاره می‌شوند که به آن چارتر صندلی یا seat charter گفته می‌شود.

بلیط چارتری یا سیستمی؛ کدام یک بهتر است؟

یک تصور کاملاً اشتباه در میان اکثر افراد وجود دارد که فکر می‌کنند کیفیت پروازهای چارتری از پروازهای سیستمی پایین‌تر است. در صورتی که مسافرانی که بلیط‌های چارتر ارزان قیمت را خریداری کردند با افرادی که دارای بلیط‌های سیستمی هستند شرایط یکسانی را در طول پرواز تجربه خواهند کرد. حتی شما در برخی مواقع می‌توانید بلیط‌های چارتر بیزینس کلاس را نیز خریداری کنید.

چگونه بلیط چارتری ارزان بخریم؟

اولین مسئله‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که همیشه بلیط‌های چارتری نسبت به بلیط‌های سیستمی ارزان‌تر نیستند؛ بنابراین قیمت هر دو مورد را در هنگام خرید بلیط هواپیما بررسی کنید تا بتوانید بلیط پرواز مناسبی را پیدا کنید. در اغلب اوقات زمان پرواز مهم‌ترین دلیل افزایش یا کاهش قیمت بلیط هواپیما خواهد بود؛ به عنوان مثال در تعطیلات نوروز بلیط هواپیما نسبت به ماه‌های دیگر گران‌تر است زیرا در این ایام میزان تقاضا برای خرید بلیط‌های هواپیما بسیار بیشتر است. بنابراین طبیعی است که قیمت بلیط هواپیما در این ایام بسیار بالاتر باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در بازه‌های زمانی مختلف، بلیط‌های هواپیما را بررسی کنید تا در صورت امکان بتوانید بلیطی با قیمت مناسب پیدا کنید.

هنگام خرید بلیط چارتری ارزان باید به چه نکاتی توجه کنید؟

  • اولین توصیه جیمبوجا به شما این است که اگر زمان سفر شما مشخص شده و قصد تغییر آن را ندارید، زمانی که به دنبال رزرو بلیط هواپیما هستید و یک بلیط چارتر ارزان قیمت پیدا می‌کنید، سریعاً آن را خریداری نمایید زیرا این نوع بلیط‌ها مشتریان زیادی دارند و به سرعت به فروش می‌رسد؛ بنابراین در خرید آن تعلل نکنید.
  • اگر در تاریخی که قصر سفر دارید بلیط مناسبی پیدا نکردید، بهتر است به بلیط‌های چند روز قبل یا چند روز بعد از تاریخ سفرتان نگاهی بیندازید شاید پیدا کردن بلیط چارتری ارزان بتواند شما را مجاب کند تا تاریخ سفرتان را اندکی تغییر دهید.
  • جالب است بدانید بلیط‌هایی که تحت عنوان بلیط‌های لحظه آخری به فروش می‌رسند نیز نوعی از بلیط‌های چارتر هستند. این بلیط‌ها همان‌طور که از نامشان مشخص است، در زمان‌های بسیار نزدیک به پرواز هواپیما به فروش می‌رسند و به همین دلیل قیمت آن‌ها بسیار پایین‌تر است. اگر می‌توانید انعطاف بیشتری برای تغییر زمان سفر خود داشته باشید خرید این بلیط‌ها می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های مربوط به سفرتان را کاهش دهد.
  • نکته مهم دیگر در زمان خرید بلیط چارتری ارزان این است که به قیمت بلیط‌های برگشت در تاریخ مورد نظر خود نیز نگاهی بیندازید، زیرا این امکان وجود دارد که در هنگام برگشت با مشکل مواجه شوید و مجبور شوید تا بلیط‌های بسیار گران‌تری را خریداری کنید.

خرید بلیط چارتر برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

  • اگر قصد دارید با کودکانتان مسافرت کنید. باید در نظر داشته باشید که قیمت بلیط پرواز چارتر برای کودکان و بزرگسالان یکسان است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که بلیط‌های سیستمی را نیز بررسی کنید و به اختلاف قیمت مجموع بلیط‌هایی که به آن نیاز دارید توجه نمایید زیرا بلیط‌های سیستمی برای کودکان ارزان‌تر است.
  • تنها در صورتی بلیط چارتری ارزان خریداری کنید که مطمئن هستید قصد کنسل کردن آن را ندارید؛ زیرا تعداد بسیار محدودی از بلیط‌های چارتری قابلیت کنسل کردن را دارند. البته همین تعداد اندک نیز شامل جریمه‌های سنگینی می‌شوند. در صورتی که بلیط‌های سیستمی با کسر مبلغ مشخصی قابل کنسل کردن هستند پس بهتر است قبل از خرید بلیط چارتر تمام جوانب را بررسی کنید.
  • در میان پروازهای داخلی، بلیط‌ پروازهای مشهد به تهران و بالعکس از جمله مسیرهای پرطرفدار همیشگی پروازهای چارتری هستند. پروازهایی به مقصد کیش، شیراز و اصفهان به خصوص در ایام تعطیلات نیز طرفداران بسیاری دارند؛ بنابراین اگر قصد خرید بلیط این پروازها در تعطیلات را دارید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید. پروازهای چارتر تهران به استانبول نیز از پروازهای چارتری محبوب خارجی محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

 در این مطلب از وب‌سایت جیمبوجا سعی کردیم تا به بررسی تفاوت بلیط چارتری ارزان و بلیط سیستمی بپردازیم تا اگر قصد سفر با هواپیما را دارید بتوانید بهترین بلیط هواپیما را برای خود و خانواده‌تان تهیه کنید. همچنین شما می‌توانید انواع بلیط‌های هواپیما را با قیمتی مناسب از طریق وب‌سایت جیمبوجا به صورت آنلاین خریداری کنید.