همان‌طور که می‌دانید در ماه‌های اخیر، ویروسی خطرناک و کشنده‌ای گریبان گیر کل دنیا شده و هرروز تعداد کسانی که با این ویروس دست‌وپنجه نرم می‌کنند، چندین برابر می‌شود؛ این ویروس تا جایی پیشرفته که می‌توان گفت تاثیرات منفی بسیار سنگینی در اقتصاد و صنعت گردشگری داشته است.

کرونا چیست؟

کرونا ویروس‌ مجموعه‌ای از ویروس‌هایی هستند که ساده‌ترین آن‌ها ویروس سرماخوردگی و در مراحل بالاتر با جهش‌های مختلف تبدیل به ویروس‌های خطرناکی می‌شوند مانند ویروس کووید-۱۹ که تازه کشف‌ شده است.

زمان کشف این خانواده از ویروس‌ها برمی‌گردد به سال ۱۹۶۰ و ساختار این خانواده از ویروس‌ها به ‌قدری پیچیده بود که دانشمندان مطالعه بر روی آن را ۲۰ سال ادامه دادند؛ محل شیوع این نوع ویروس‌ها پستانداران و پرندگان است.

درواقع ویروس کووید-۱۹ یا همان کرونا ویروس، محصولی جهش‌یافته از ویروس سرماخوردگی و یا ویروس‌های ضعیف‌تر است؛ این ویروس ساختاری دولایه‌ دارد که لایه‌ی بیرونی آن از جنس مواد پروتئینی و لایه‌ی درونی آن از جنس مواد ژنتیکی است.

بیایید بررسی کنیم و ببینیم که این ویروس بدسیرت چه تأثیرات بر گردشگری، اقتصاد و یا حتی فرهنگ گذاشته است. همان‌طور که میدانید این ویروس از شهر ووهان چین شروع شد و به‌سرعت کل دنیا را فراگرفت تا جایی که فرانسه مجبور به بستن موزه لوور شد و بسیاری از پروازها به خاطر کرونا لغو و تقریبا ۹۰ درصد کسب‌وکارها در سراسر دنیا تعطیل شدند.

فرض کنید شما دارای کسب‌وکار فروشگاهی هستید و خرج خود را از سود آنجا به دست می‌آورید، زمانی که فروشگاه شما و خیلی از فروشگاه‌های دیگر بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟

قطعا مجبور خواهید بود تا هزینه‌های خود را از سرمایه و پس‌انداز خود بردارید و تا مدتی فروشگاه خود را ببندید، حال اگر فردی کسب‌وکاری نداشته باشد و با حقوق روزانه زندگی خود را سپری می‌کرد، چه‌کاری باید انجام دهد؟ قطعا با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهد شد.

از طرفی با بسته شدن کسب‌وکارها تعداد بیکاران چندین برابر شده و دولت مجبور است فکری برای این بیکاران نیازمند کند، درنهایت دولت‌ها مجبور می‌شوند تا مبلغی را به‌عنوان کمک‌خرجی به این افراد بدهند و با توجه به این‌که تعداد این افراد در بسیاری از کشورهای جهان سوم ازجمله کشور خودمان کم نیست، درنتیجه مبلغی که به این‌گونه افراد از طرف دولت‌ها تعلق می‌گیرد بسیار کم خواهد بود.

از طرفی در جهان کشورهای زیادی وجود دارد که بودجه خود را از راه گردشگری به دست می‌آورند که باوجود کرونا، ترس مردم از مسافرت و همچنین لغو پروازها؛ دچار مشکلی جدی خواهند شد.

بگذارید این‌گونه به شما بگویم، این کشور تا زمانی که بودجه‌ی کافی برای گذران روزهای خود داشته باشد می‌تواند سرپا بماند اما با طولانی شدن محدودیت‌ها، خسارت‌های فراوانی به این کشورها وارد می‌شود که قابل جبران نیست.

تاثیرات کرونا بر تجارت ایران

کرونا انجام کار واردات و صادرات را خیلی سخت کرده و شرایط تجارت خارجی را تغییر داده و باعث شده که برنامه‌ریزی برای واردات نیازهای کشور در مقابله با این ویروس عوض شود، همان‌طور که می‌دانید حجم قابل‌توجه ای از درامد کشور ما به‌وسیله ارتباطات اقتصادی میان کشورهای منطقه‌ای صورت می‌شود و باوجود کرونا و بسته شدن مرزها صادرات ایران به‌شدت کم شده؛ جالب بدانید که بخش قابل‌توجه ای از واردات و صادرات ایران با کشور چین صورت می‌گیرد.

تاثیر کرونا بر گردشگری ایران

از یکی از مهم‌ترین مناطقی که در ایران محبوبیت زیادی دارد، مناطق شمالی کشور است که باوجود دریای خزر و مناظر طبیعی زیبا یکی از قطب‌های زیبایی کشور محسوب می‌شود؛ در این شهرها اکثر درآمد مردم از راه گردشگری بوده و بسیاری از آن‌ها خرج خانه‌ی خود را از این راه به دست می‌آورند؛ بنابراین کرونا توانسته اثرات منفی در صنعت گردشگری داشته باشد ازجمله: لغو پروازهای خارجی و داخلی، بسته شدن مسیرهای ورودی شهرها.

تاثیر کرونا بر غول‌های اقتصادی و گردشگری جهان

کل جهان حتی کشورهای خیلی بزرگ که در حوزه اقتصاد بسیار قدرتمند هستند، گرفتار ویروس سیاه کرونا شدند این ویروس تمام اقتصاد کشورهای جهان را درگیر کرده و مشکلات فراوانی را برای ملت و دولت‌ها ایجاد کرده است. برای مثال می‌توان به کاهش رشد اقتصادی آمریکا یا کاهش ۳۰ درصدی گردشگران اشاره کرد.

همچنین باوجود کووید ۱۹ نگرانی‌‌‌‌ها درباره عواقب اقتصادی جهان هرروز بیشتر می‌شود چون‌که اثرات مخرب کرونا بر اقتصاد و گردشگری سال‌ها باقی خواهد ماند.

زلزله‌ای به نام کرونا در اقتصاد جهان

بانک توسعه آسیایی درباره هزینه مقابله با شیوع ویروس کرونا و همین‌طور ضررهای ناشی از آن را پیش‌بینی کرد و گفت: درصورتی‌که این بیماری ۶ ماه از زمان شیوع کرونا گذشته باشد و ادامه‌دار باشد کووید ۱۹ به‌احتمال‌زیاد ۳۴۶.۹ میلیارد دلار به اقتصاد جهان ضربه خواهد زد. در ضمن رشد اقتصادی امسال در کشورهای درحال‌توسعه آسیا و جهان به دلیل شیوع کرونا کمتر خواهد شد.

بیشترین آسیب ویروس کرونا در اقتصاد و گردشگری؛ کدام کشورهاست؟

 کشورهای اسپانیا، ایتالیا، ایالات‌متحده، چین، آلمان، فرانسه و ایران بیشترین آمار مبتلایان به کووید-۱۹ را دارند که به میزان قابل‌توجه ای به صنعت گردشگری وابسته هستند.

تاثیر ویروس کرونا بر صادرات غیرنفتی

یکی از مهم‌ترین بازارهای منطقه برای صادرات مواد غذایی ‌ایران، سه کشور روسیه، عراق و عمان است. که عراق اولین و بزرگ‌ترین واردکننده محصولات صنایع غذایی‌ ایران است و دومین و سومین کشور به ترتیب افغانستان و روسیه هستند که در صنعت غذا با ایران فعالیت دارند.

 به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران، برخی از کشورهای همسایه مجبور شدند مرزها را ببندند درنتیجه صادرات غیرنفتی دچار مشکل شده و واردات و صادرات محصولات بستگی به طولانی شدن کووید ۱۹ دارد.  اما قطعا این موضوع مشکلاتی را در اقتصاد ایران به دنبال خواهد داشت.

نکتهاگر که کماکان ویروس کرونا بخواهد همچنان باقی بماند و از بین نرود در حوزه گردشگری و اقتصادی جهان آسیب‌هایی را وارد می‌کند که شاید بعضی از آن‌ها حتی قابل جبران نباشد یا کم‌کم چندین سال طول بکشد تا بتوان آن آسیب‌ها را جبران کرد.