کاشان شهری تاریخی و کویری در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی ایران است. کاشان را می‌توان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران با قدمتی برابر با ۷۰۰۰ سال دانست.

همه ما کاشان را با خانه‌های تاریخی زیبایی‌اش می‌شناسیم، کاشان یکی از شهرهای کویری زیبای ایران است که قدمتی برابر با ۷۰۰۰ سال دارد. کاشان شهری کویری است با زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌های گرم. ماه اردیبهشت در کاشان به‌عنوان یک ماه خاص شناخته می‌شود، به دلیل برگزاری مراسم گلاب‌گیری در این فصل، توریست‌های زیادی از داخل و خارج ایران به کاشان سفر می‌کنند.

جغرافیا

کاشان شهری در شمال استان اصفهان در میان کوه‌های کرکس نطنز و کویر مرکزی ایران است. قله‌های رشته‌کوه‌های کرکس و قله گرگش، دو قله رفیع در نزدیکی کاشان هستند که این قله‌ها به‌عنوان رصدخانه ملی معرفی‌شده‌اند. قله اردهال در غرب کاشان، بلندترین نقطه از ارتفاعات کاشان در نزدیکی روستاهای مشهد اردهال، نشلج و مزوش اردهال قرار دارد که با نام‌های «دماوند کاشان» و «بام کاشان» شناخته می‌شود.

تاریخچه

همان طور که اشاره کردیم، کاشان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که اولین تمدن شهرنشینی هم در تپه باستانی سیلک در کاشان شکل گرفت. تپه سیلک در ۳ کیلومتری جنوب غربی سیلک قرار دارد که قدمتی برابر با ۷۰۰۰ سال دارد. ۵۰۰۰ سال پیش، آریایی‌ها، ساکنان تپه سیلک را شکست دادند و در این منطقه سکنی گزیدند.

در دوران اسلامی، از کاشان به‌عنوان یک شهر بسیار کوچک یادشده است. در طی حمله مغول‌ها، کاشان به‌کلی ویران شد و کمی بعد دوباره بازسازی شد. در عصر صفوی، کاشان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بود و اغلب پادشاهان در این شهر سکونت داشتند. پس از عصر صفوی، آشوب‌هایی در کاشان رخ داد و در دوره قاجار صنعت در این شهر روبه‌زوال رفت.

وجه‌تسمیه

کلمه کاشان در فرهنگ‌ها به معنی کاشانه، خانه، همچنین به معنای معبد و جایگاه جشن و دل‌آرایی آمده است، در لغت‌نامه دهخدا و لغت‌نامه کاشان به معنی گونه‌ای مسکن و نام شهر است. البته نظرات در مورد وجه‌تسمیه کاشان مختلف است بعضی کاشان را تغییریافته «کاهفشان» و برخی دیگر از صاحب‌نظران ریشه کاشان را در کلمات کاس رود، کاسیان، قاسان و… می‌دانند.

البته در بعضی کتب تاریخی از کاشان بانام کاسان که از کاسو (نام قومی به همین نام در قدیم که در منطقه آران یا قفقاز فعلی) گرفته‌شده هم نام‌برده می‌شود. هنوز هم مردم این شهر، کاشان را کاشو یا کاشون که در واقع تغییریافته کاسو است، معرفی می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری

و اما جاذبه‌های تاریخی این شهر کهن، که بدون شک اولین و دیدنی‌ترین جاذبه تاریخی و یکی از زیباترین جاهای دیدنی کاشان، تپه‌های باستانی سیلک است که در فاصله کمی با مرکز شهر قرار دارد. از دیگر جاذبه‌های تاریخی کاشان باید به آتشکده نیاسر، باغ فین، حمام فین (قتلگاه امیرکبیر)، چشمه سلیمانیه، خانه آل یاسین، خانه تاریخی تاج، امامزاده مشهد اردهال، آرامگاه سهراب سپهری، بازار تاریخی کاشان، مسجد آقابزرگ، خانه طباطبایی، خانه بروجردی‌ها، خانه عامری‌ها (هتل عامری‌ها) و مدرسه سلطانی، شهر تاریخی نوش آباد اشاره کنیم.