یکی از کلمه‌هایی که در هنگام خرید بلیط هواپیما زیاد می‌شنویم چارتر است؛ کلمه چارتر معمولا به معنای دربست گرفتن است که کاربرد آن فقط برای هواپیما نیست، چارتر می‌تواند برای هتل و یا بقیه وسایل نقلیه مسافرتی مانند قطار و اتوبوس و کشتی هم باشد، البته این نکته را در نظر داشته باشید که پرواز چارتر بزرگ‌ترین حمل‌ونقل هوایی کشور است.

چارتر هواپیمایی چیست؟

اگر که یک نفر یا یک شرکت همه یا قسمتی از صندلی‌های یک هواپیما یا یک مسیر پروازی را سالانه برای مدتی مشخص اجاره کند آن پرواز را چارتر کرده است.

 به‌عنوان‌مثال اگر در یک شرکت یا اداره بزرگ که کارکنانش در طول هفته به دلیل مأموریت‌های کاری باید چندین بار به شهرهای مشخصی سفر کنند برای آن شرکت، به‌صرفه خواهد بود که از پروازهای چارتری استفاده کند.

اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم چارتر کردن به معنای خرید عمده نسبت به خرید جزئی است. البته این مدل چارترها بیشتر توسط افراد خاص، سیاستمداران و یا ورزشکاران که برای رسیدگی به سفرهای کاری خود زیاد سفر می‌کنند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چه زمانی بلیط چارتر بخریم؟

بااینکه چارترکننده‌ها همیشه می‌کوشند تا صندلی‌های چارتری خودشان را با سود کمتر به فروش برسانند، ولی بهتر است که کمی صبور باشید تا بلیط ارزان‌تری خریداری کنید.

 مثلا در ماه اسفند که مردم بیشتر درگیر خانه‌تکانی و خرید برای منزل هستند، یکی از زمان‌های مناسب‌ برای خرید بلیط چارتر است. همچنین تورهای لحظه آخری هم به چارتر بی‌ارتباط نیست؛ به‌عنوان‌مثال آژانسی که پرواز یا هتل خود را از قبل چارتر کرده، قطعا نمی‌خواهد که در هیچ شرایطی صندلی‌ها و یا اتاق‌های هتلش خالی بماند درنتیجه با پایین‌ترین قیمت آن را به فروش می‌رساند.

مزایا یا معایب چارتر چیست؟

چارتر همیشه تاریخ پرواز مشخصی دارد که این موضوع را می‌توان یک امتیاز مثبت و یا منفی دانست، همچنین این نوع بلیط در فصل‌های پر سفر مشکل کمبود فضا را ندارد و با پر بودن خطوط پروازی روبرو نمی‌شود؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید بلیط چارتر خود را برگردانید در غیر این صورت چارتر شمارا جریمه خواهد کرد و یا کل مبلغ بلیط را در نزد خود نگهداری می‌کند.

اما اگر پرواز از سوی هواپیمایی تغییر کند یا دچار مشکلاتی شود که تاخیر یا تعجیل بیشتر از ۲ ساعت باشد امکان برگرداندن کل مبلغ بلیط وجود دارد درصورتی‌که مسافر دیگر نخواهد از این پرواز استفاده کند یا شرایطش را نداشته باشد پول دریافتی آن را به او برمی‌گردانند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما چارتری

راه‌های زیادی برای خرید بلیط لحظه آخری وجود دارد اما قطعا یکی از بهترین راه برای تهیه بلیط استفاده از جیمبوجا است، درواقع می‌توانید وارد سایت ما شوید و بلیط خود را خریداری نمایید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر نیاز به مشاوره تخصصی داشتید، می‌توانید با شماره‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

البته خرید از جیمبوجا مزایای فراوانی دارد که برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پشتیبانی ۲۴ ساعته: درواقع می‌توانید در هرزمانی با شماره‌های درج‌شده تماس بگیرید و از پشتیبانی رایگان ما بهره‌مند شوید البته این نکته را در نظر داشته باشید که می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز به‌صورت سیستم با استفاده از سایت بلیط خود را کنسل کنید.
 • خرید آنلاین بلیط هواپیما: با استفاده جیمبوجا می‌توانید همه‌ی پروازهای داخلی و خارجی را به‌صورت آنلاین خریداری کنید.
 • کامل‌ترین و ارزان‌ترین نرخ: در جیمبوجا کامل‌ترین و ارزان‌ترین نرخ‌ها وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تمامی موارد را موردبررسی قرار دهید و بهترین خرید را داشته باشید.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید می‌توانید با استفاده از جیمبوجا هم بلیط‌های لحظه آخری و هم بلیط‌های سیستمی خریداری کنید.

پرواز سیستمی و چارتر چه فرقی باهم دارند؟

ازلحاظ زمانی مهم‌ترین فرق بین پرواز سیستمی با پرواز چارتری در این است که برنامه سیستمی در طول هفته و ماه هزینه معینی دارد، بنابراین می‌توانید از چند ماه قبل هم بلیط خود را خریداری کنید و هزینه‌اش را هم پرداخت کنید و اگر تاریخ سفرتان تغییر کرد آن را جابه‌جا کنید ولی در پرواز چارتر این امکان وجود ندارد و اگر بخواهید بلیط خود را تغییر دهید باید جریمه آن را هم پرداخت کنید.

ازلحاظ شرایط سنی در پروازهای سیستمی بر اساس شرایط سنی قیمت بلیط معلوم می‌شود و قیمت بلیط در پروازهای سیستمی برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال هزینه کمتری دارد ولی در پروازهای چارتری فقط نوزادان هستند که قیمت بلیتشان ارزان‌تر است.

ازلحاظ هزینه بلیط مهم‌ترین چیزی که درباره بلیط‌های سیستمی وجود دارد این است که هرچقدر دیرتر بلیط تهیه کنید گران‌تر می‌شود و هر چه زودتر اقدام به خرید بلیط کنید هزینه‌ی کمتری می‌پردازید؛ اما در کل هزینه بلیط چارتر معمولا نسبت به بلیط سیستمی ارزان‌تر است و قیمت آن هرچقدر به پرواز نزدیک می‌شود، پایین‌تر می‌آید که به آن بلیط چارتر لحظه آخری هم می‌گویند.

انواع بلیط چارتر خارجی

 • چارتر کامل (فول چارتر) زمانی که همه صندلی‌های هواپیما در یک مسیر و در زمان مشخصی اجاره داده شود را فول چارتر می‌گویند.
 • چارتر صندلی (سیت چارتر) وقتی‌که تعدادی از صندلی‌های هواپیما در یک مسیر مشخص و در یک‌زمان مشخص پرواز اجاره داده شود را سیت چارتر می‌گویند.

نکات مهم

 • قبل از خرید بلیط چارتر از سفر خود مطمئن شود چون‌که اکثر بلیط‌های چارتر غیرقابل استرداد است.
 • مشخصات خودتان را با دقت پرکنید و اگر اشتباهی صورت گرفت بدانید که مشخصات بلیط هواپیما در پرواز چارتر قابل‌تغییر و برگرداندن نیست.
 • قیمت بلیط چارتر برای همه افراد در سن‌های مختلف یکسان است.
 • برای همه مسیرهای پروازی بلیط چارتری وجود ندارد و فقط ملزم به مسیرهای پررفت‌وآمد است.
 • بلیط چارتر و بلیط سیستمی ازلحاظ امکانات باهم هیچ فرقی ندارند.
 • در همه مواقع بلیط چارتر بلیط ارزان‌قیمت هواپیما نخواهد بود و قیمت آن طبق میزان مسافران تغییر می‌کند.
 • بلیط چارتر را از مراکز معتبر بخرید.

سخن آخر:

در پروازهای چارتری داخلی و بین‌المللی، حمل‌ونقل کالا و یا مشکلات آن نظیر تأخیر در پرواز و یا گم‌شدن بار مسافران، لغو پرواز بروز حوادث غیرمترقبه برای مسافرین و هواپیما به عهده شرکت هواپیمایی است و چارترکننده در این مورد هیچ مسئولیتی ندارد.