بدون تردید در چند دهه‌‌ی اخیر، حمل و نقل و سفرهای هوایی  طرفداران بیشماری پیدا کرده‌اند، که موجب شد این صنعت (هوانوردی) به عنوان یکی از زیرساخت‏های گسترده و تأثیر‌گذارترین گزینه در شبکه حمل و نقل کلیه‌ی کشورها و همین‌طور یکی از عوامل محرک بخش تولید در مقوله‌ی توسعه ی پایدار ‏باشد. از این رو به کانون توجه برنامه‏ریزان و مسئولان کشور ما نیز مبدل شد.

از اینرو ، مبنای گرایش و همّت جمعی از خبرگان و نخبگان این بخش شد تا این پیامد در کشورمان نیز همچون ملل دیگر توسعه پیدا کند. این تلاش و همت به تأسیس اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در سال ۱۳۷۱ به نام شرکت هواپیمایی ماهان(ماهان‌ایر) با دو فروند هواپیمای مسافربری منتهی شد. آشیانه‌ ی اصلی این شرکت در شهری ماهان در ۳۵کیلومتری کرمان بنا نهاده شد و  دفتر مرکزی در تهران تاسیس شد.

هواپیمایی ماهان در محقق نمودن هدف پیشرفت، امنیت و آسایش برای مسافران، در سال ۱۳۷۸ دو فروند هواپیمای ایرباس مدل ۳۰۰B4  به ناوگان هوایی خود اضافه کرد. و در سال‏های بعد نیز موفق شد چندین فروند ایرباس مدل ۳۰۰-۶۰۰، ۳۱۰، ۳۲۰، ۳۴۰ و بوئینگ مدل ۷۴۷-۳۰۰/۴۰۰ را به عنوان مدرن‏ترین هواپیماهای موجود برای انجام پروازهای دوربرد برای سفر به کشورهای اروپایی و مسیرهای خاوردور مورد بهره‏برداری قرار داد و برای مسیرهای کوتاه برد در داخل کشور نیز ۱۶ فروند هواپیمای BAe-146-300 را به ناوگان خود وارد کرد.

هم‌اکنون شرکت هواپیمایی ماهان ناوگانی متشکل از۵۴ فروند هواپیمای مسافربری و باری  در اختیار دارد و روزانه پروازهای مستقیمی به ۳۰مقصد داخلی و  25 مقصد بین‌المللی، در اروپا، آسیا و خاورمیانه انجام می‌دهد. این افزایش تعداد و همچنین توسعه‌ی شبکه پروازی به نقاط مختلف کشور و جهان، رشد جداکثری تعداد مسافران را نیز به همراه داشته‌است، به نحوی که برابر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران، ماهان‌ایر در سال ۱۳۹۱ بیشترین تعداد مسافر را (در شبکه داخلی و خارجی) حمل کرده است. این موارد جز کوچکی از پیشرفت‏های شرکت هواپیمایی ماهان در سال‏های اخیر بوده است.

ماهان ایر دارای کلاس‌های پروازی متعرد است که نسبت به داخلی یا خارجی بودن پرواز، اندک تفاوت‌هایی با هم دارند و مسافران با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود، کلاس درخواستی را پیش از خرید بلیط مشخص می‌کنند.  فرست کلاس گرانترین صندلی‌های یک پرواز را دارد و قیمت آن از دیگر کلاس های پروازی بیشتر است. 

زیرا امکانات رفاهی فرست کلاس متفاوت است و شامل تلویزیون خصوصی با ریموت کنترل، لپ تاپ، سرویس اینترنت ماهواره ای، صندلی‌های اتوماتیک با قابلیت تنظیم زیر پا، پشت و پشتی سر به حالت یک بالش انعطاف پذیر و همین‌طور سرویس بهداشتی جداگانه است و پروازهای ماهان فاقد این رده هستند و فقط شامل کلاس تجاری و معمولی(اکونومی) می‌باشد.  وجوه اشتراک بین کلاس پروازی تجاری داخلی با تجاری خارجی، بسیار زیاد است و بیشتر خدمات پروازشان با هم مشترک است اما در موارد مشخصی مثل امکان پخش DVD/MP3 شخصی، که در کلاس تجاری پروازهای خارجی ، وجود دارد اما در پروازهای داخلی این کلاس پروازی در ماهان در نظر گرفته نشده‌است.

کلاس‌های پروازی ماهان بدین شرح هستند:

پرواز داخلی ـ کلاس تجاری

  • پذیرایی: غذاهای ویژه ی ایرانی و بین‌المللی، انواع نوشیدنی‌ها
  • سرگرمی: مجهز به تلویریون‌ها در کابین

پرواز داخلی ـ کلاس معمولی

  • پذیرایی: پذیرایی معمول پروازها
  • سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های ۴۲” در کابین

پرواز خارجی ـ کلاس تجاری

  • پذیرایی: غذاهای ویژه یایرانی و بین‌المللی، انواع نوشیدنی‌ها
  • سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های ۴۲” در کابین، امکان استفاده از سیستم پخش DVD و MP3 شخصی هر مسافر در پروازهای بالای سه ساعت
  • خرید داخل پروازی: امکان خرید از برندهای معتبر دنیا در حین پرواز
  • خدمات آسایش: اهدای هدیه‌ی کیف ملزومات بهداشتی، آرایشی و تحریری در پروازهای طولانی، اهدای هدیه به کودکان ۲ تا ۱۲ سال، ارایه‌ی پتو و بالش بسته‌بندی شده و ضدعفونی

پرواز خارجی ـ کلاس معمولی

  • پذیرایی: پذیرایی معمول پروازها
  • سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های ۴۲” در کابی

هواپیمایی ماهان اکنون ۳۳۰۰ کارمند دارد و معتقد است عامل اصلی موفقیت این شرکت ، پشتکار و فداکاری این کارمندان بوده است و ماهان ایر هم در برای ایجاد یک فضای کاری مهیج و سودمند برای آنها در تلاش است. همچنین دوره‌های شش‌ماهه‌ای برای استخدام مهمانداران جدید ، ایجاد کرده‌است تا از این طریق ، هم میهمانداران مناسبی را جهت ارائه سرویس به مسافران در یک محیط دوستانه تربیت کند و هم کیفیت و کارایی هواپیمایی ماهان را گسترده‌تر کند.

علاوه بر این ، استفاده از شبیه‌سازپرواز(سیمولاتور) هواپیماهای A300B4,A300-600, RJ 70/100 بمنظور آموزش خلبانان و گروه پروازی وابسته ، موجب شده تا با شرکت‌های هواپیمایی سراسر دنیا، همگام و همسو شود و بعنوان یک عضو قدرتمند در صنعت هوانوردی، شناخته‌شود.

هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۶ وارد صنعت بیمه شد و بیمه ماهان را راه‌اندازی کرد. بیمه ماهان تنها در زمینه بیمه‌های مسافرتی، آتش‌سوزی، شخص ثالث و بدنه فعالیت دارد.

خرید آنلاین بلیط شرکت هواپیمایی ماهان ایر