هواپیمایی زاگرس یکی از ایرلاین‌های جوان و پرترافیک کشور است که متعلق به بخش خصوصی است. شرکت زاگرس در سال ۱۳۸۴ در منطقه‌ی آزاد اروند در خوزستان به ثبت رسید که اولین پروازش را در مسیر تهران-اهواز با هدف تعهد به خوزستان انجام داد. آغاز  فعالیت این شرکت با دو فروند هواپیمای توپولوف شروع شد و پس از آن با اعلام ممنوعیت پرواز هواپیماهای شرقی مخصوصا توپولف، مدیران این شرکت مصمم به خرید هواپیمای ایمن و غربی مک‌دانل  که به  بوئینگ ام دی آمریکایی معروف‌اند، شدند. و در سال ۱۳۸۶ با اضافه‌شدن دو فروند هواپیمای بویینگ MD گسترده‌تر شد.

اولین پرواز بین المللی زاگرس با پرواز در مسیر تهران – دمشق در سال ۱۳۸۷ انجام گرفت و پس از ان در مسیرهای دبی، استانبول، آنتالیا هم اقدام به ایجاد مسیرهای پروازی کرد.  زاگرس توانست در مدت زمان کمی تعداد هواپیماهایش را به ۹ فروند برساند و علاوه بر مسیر اهواز، در مسیرهای مشهد-کیش نیز آماده ی پرواز شد.

توسعه‌ی این شرکت در مدتی کوتاه و سریع انجام گرفت، و توانست با افزایش تعداد هواپیماهای ناوگانش در میان شرکت های تراز اول و رو به رشد کشور، نامی نیکو کسب کند و سهم به سزایی از حمل و نقل هوایی کشور را از آن خود کند و قسمی از پروازهای حمل و نقل هوایی کشور را عهده‌دار شود.

زاگرس توانست قدم های رو به رشدی در جهت رشد خدمات پروازی در بخش مهندسی تعمیرات هواپیما و ساخت کیترینگ مجهز به دستگاه‌های پیشرفته و طبق استانداردهای روز دنیا، بردارد. زاگرس با دریافت گواهینامه Part 145 و Part M ، گام خود را در این راه محکم‌تر نمود. علاوه بر این با استفاده از استانداردهای ایمنی و کیفی شدید و همین‌طور با استفاده از نیروی‌انسانی مجرب و متخصص در برقراری پروازهایی ایمن و مطمئن تلاش زیادی کرده است. این شرکت در تلاش است با ایجاد مسیرهای پروازی بیشتر در مسیرهای گوناگون شهرهای ایران و کشورهای همسایه، فعالیتش را در زمینه‌ی خدمات بهتر در بخش های عملیات هوایی، خدمات مهندسی، خدمات فرودگاهی، فنی و کیترینگ گسترده‌تر سازد.

در چارچوب اهداف میان‌مدت و بلند مدت شرکت زاگرس، مقاصد مختلفی از جمله افزایش تعداد هواپیماهای ناوگان از نوع ایرباس‌های دور پرواز، ایجاد آشیانه‌ی پهن پیکر در شهر مشهد طبق استانداردهای جهانی، آموزش، اخذ گواهینامه های بین‌المللی در بخش‌ مهندسی، توانمندسازی کادر پروازی، تعمیرات و عملیات پروازی و ثبت هواپیمایی زاگرس در انجمن جهانی IATA  قرار گرفته است.

هم اکنون ناوگان هواپیمایی شرکت زاگرس شامل ۱۹ فروند هواپیما، ازجمله  یک فروند ایرباس۳۲۱ ، ۱۰فروند ایرباس ۳۲۰، یک فروند ایرباس ۳۱۹ و ۸ فروند بویینگ ام دی است و در ۱ تیرماه ۱۳۹۶ تفاهم‌نامه اولیه ای  با ایرباس بمنظور خرید ۲۸ فروند هواپیمای جدید امضا کرده است. و آماده پرواز در تمامی مسیرهای داخلی و بین المللی با ارایه ی بیش از ۳۴۰۰ صندلی می باشد. رشد ۳۵ درصدی در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی، رشد ۷۵ درصدی مسافرین و جابجایی بیش از ۴ میلیون مسافر در یک سال اخیر  از جمله مزیت‌های این شرکت است. این ایرلاین با وجود تاخیر در تمامی مسیرهای پروازی، توانسته رتبه‌ی چهارم پروازی را در میان ایرلاین‌های داخل کشور بدست آورد.

درحال حاضر، زاگرس توانست کم کم  در میان بزرگان این صنعت  جای پای خود را محکم کند و با بیشتر فرودگاه‌های کشور پروازهای چارتری و سیستمی برقرار نماید و همچنین با دیدگاه امنیت و آسایش برای مسافران درتلاش است بهترین و امن‌ترین پروازها را برای مسافران و تورهای هوایی فراهم کند.

کلاس های پروازی هواپیمایی زاگرس

خدمات شرکت هواپیمایی زاگرس در دو کلاس پروازی اکونومی (Economy) و بیزنس کلاس (Business) برای مسافران فراهم شده‌ است.

کلاس پروازی اقتصادی یا اکونومی: این کلاس که از نظر قیمت مناسب‌تر و ارزان تر است، به مسافران این امکان را می‌دهد که با خرید بلیط اکونومی زاگرس، هزینه ی کمتری برای سفر هوایی خود پرداخت کنند.

کلاس پروازی تجاری یا بیزینس: این کلاس به خاطر فراهم کردن شرایط بهتر و فضای راحت‌تر برای مسافران، بالطبع مبلغ بیشتری برای خرید بلیط در بر می‌گیرد. پس اگر از آن قشر مسافرانی هستید که طالب امکانات بیشتر و با کیفیت تر در پرواز خود هستید، می‌توانید بلیط هواپیمای بیزینس کلاس زاگرس را خریداری کنید.

کترینگ هواپیمایی زاگرس

بخش کترینگ زاگرس، یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگترین کترینگ‌های پرکار در میان شرکت های هواپیمایی کشور است. این کترینگ دارای انواع  مختلف تجهیزات نوین آشپزخانه‌ای است و در طبخ غذاهای خود از مواد تازه و با کیفیت، براساس قوانین و دستورات تغذیه ای پرواز استفاده می‌کند. کترینگ شرکت زاگرس روزانه بالغ بر ۳۵۰۰ پرس غذای پروازی را تهیه می‌کند و علاوه بر آن ، آمادگی ارایه‌ی سرویس و خدمات به شرکت‌های هواپیمایی دیگر را دارد.

قوانین بار و پذیرش مسافر در هواپیمایی زاگرس

  • ارایه‌ی کارت ملی برای مسافرین ایرانی و گذرنامه برای اتباع خارجی(دارای حداقل شش ماه اعتبار) هنگام مراجعه به فرودگاه و همچنین ارایه‌ی بلیط برای تمام مسافران الزامی است.
  • مسافران پروازهای خارجی زاگرس باید برای سفر بلیط دو طرفه تهیه کنند. و فقط در صورتی امکان رزرو بلیط یک‌طرفه فراهم است که زمان اقامت یا ویزای مسافر بیشتر از ۶ ماه باشد.
  • مسافران پروازهای داخلی ۲ ساعت و در پروازهای خارجی باید ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.
  • قیمت بلیط کودکان بالای ۲ سال تقریبا ۵۰% قیمت بلیط بزرگسالان، محاسبه می شود و قیمت بلیط نوزادان زیر دو سال هم ۱۰% قیمت بلیط بزرگسالان خواهد بود.
  • میزان بار مجاز برای مسافران در پروازهای داخلی، ۲۰کیلوگرم و در پروازهای خارجی ۲۵کیلوگرم تعیین شده‌است.
  • براساس ابلاغیه ی رسمی از سوی سازمان هواپیمایی کشور، وجود هرگونه سیگار الکترونیکی در بار مسافر ممنوع است و مسافران مجاز به حمل چنین ادواتی به داخل کابین هواپیما نیستند.
  • هنگام تحویل بار از گذاشتن موبایل، دوربین، لپ تاب ، اشیای قیمتی، اسناد و مدارک مهم و … حتما خودداری کنید. در غیر این صورت هواپیمایی زاگرس هیچ مسئولیتی در برابر مفقود یا مخدوش شدن اینگونه اشیا نخواهد داشت.

مقاصد داخلی و خارجی هواپیماهای  شرکت زاگرس

اکنون فرودگاه های بین المللی مهرآباد و آبادان، قطب‌های داخلی اول و دوم زاگرس هستند و ۱۲ شهر دیگر از جمله فرودگاه امام خمینی تهران،  شیراز، مشهد، اصفهان، کیش، کرمان، بندرماهشهر، بوشهر، تبریز، قشم، چابهار و کرمانشاه نیز جز مقصدهای پروازی آن هستند.

متاسفانه  به‌خاطر محدودیت‌های زیاد در شرکت های هواپیمایی ایران امکان پروازهای خارجی گسترده‌ای ندارند و هواپیمایی زاگرس هم در این زمان مقاصد خارجی زیادی ندارد و تنها مقاصدش به کشورهای عراق(نجف)، ترکیه(استانبول)، گرجستان(تفلیس) است.