اگر قصد مسافرت با هواپیما را دارید و با انواع بلیط‌های آژانس‌های گردشگری و مسافرتی آشنایی ندارید نگران نباشید. در هنگام خرید بلیط احتمالاً با واژه‌ها و عباراتی چون چارتر و سیستمی مواجه خواهید ‌شد. می‌توانید با آگاهی کامل درباره نوع بلیط خود تصمیم بگیرید و سفری خوب و با هزینه مناسب را تجربه کنید. در این مقاله سعی خواهیم کرد توضیحات کامل و جامعی درباره بلیط چارتری ارزان و بلیط‌ سیستمی، مزیت های استفاده از بلیط چارتر هواپیما، و اینکه کدام یک به صرفه‌تر است، عرضه کنیم. پس برای آشنایی با اینگونه مفاهیم و تصمیم‌گیری بهتر برای خرید بلیطِ خود، با سایت جیمبوجا همراه باشید.

بلیط چارتر هواپیما چیست؟

بد نیست قبل از آنکه به توضیح بلیط چارتر بپردازیم، با واژه «چارتر» آشنا شویم. واژه چارتر (charter) در لغت به معنی دربست اجاره کردن است. در حوزه گردشگری و مسافربری هر وسیله‌ای که امکان اجاره شدن یا فروش به صورت کلی را داشته باشد چارتر گویند. مثل صندلی‌های هواپیما یا تخت‌ها و اتاق‌ها در مراکز اقامتی و هتل‌ها. حال به موضوعِ خودمان یعنی بلیط چارتر برمی‌گردیم. زمانی‌که فردی یا آژانسی تعداد مشخصی، یا همه بلیط‌های هواپیما را برای مدت معین بخرد، آن بلیط‌ها را بلیط چارتر می‌گویند. یک فرد عادی نمی‌تواند مستقیم به شرکت هواپیمایی برود و تقاضای بلیط کند! برای خرید باید از آژانس‌های مسافرتی و شرکت های چارتر کننده استفاده کند.

بلیط سیستمی چیست؟

در مقابلِ بلیط چارتر، بلیط سیستمی قرار دارد. این نوع بلیط‌ها، توسط شرکت‌های هواپیمایی(ایرلاین ها) عرضه می‌شوند. قیمت و ظرفیت پرواز نیز توسط شرکت هواپیمایی مشخص می‌شود و دارای قیمت و نرخ مشخص و ثابتی هستند. این نوع بلیط مزیت‌ها و معایبی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم ‌پرداخت.

مزیت ها و معایب بلیط چارتر و سیستمی

بلیط چارتر دارای معایب و مزیت‌هایی است که چند مورد آن را به اختصار توضیح خواهیم داد:

۱-      سن مسافر و تناسب آن با قیمت بلیط

یکی از معایب بلیط چارتر متناسب نبودن قیمت آن با سن مسافر است. یعنی قیمت یک بلیط چارتر برای یک کودک و یک فرد میانسال یکسان است! البته باید به این نکته توجه شود که برای نوزادان زیر ۲سال این نوع بلیط قیمت کمتری نسبت به قیمت بلیط بقیه ‌افراد دارد. اما این موضوع در مورد بلیط سیستمی صدق نمی‌کند.یعنی قیمت بلیط نوزادان زیر ۲سال، کودکان بین ۲ تا ۱۲سال و بقیه افراد به صورت صعودی افزایش می‌یابد و این مزیت بلیط سیستمی نسبت به بلیط چارتری می‌باشد.

۲-      برنامه زمانی بلیط ها و تغییر تاریخ بلیط

این مورد نیز مانند مورد قبل برای بلیط سیستمی یک مزیت و برای بلیط چارتر یک عیب تلقی می‌شود. برنامه پروازهای سیستمی از قبل مشخص است و ماه و روز پرواز نیز همینطور. پس برای زمانی که باید در روز مشخصی در مقصد حاضر باشید مناسب می‌باشند. تاریخ بلیط‌های سیستمی قابل تغییر است و اگر از خرید آن به هر دلیلی پشیمان شده باشید می‌توانید با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه، هزینه کل بلیط را دریافت نمایید. اما در مقابل، بلیط‌های چارتر، در صورتی‌ که به هر دلیلی سفر خود را کنسل کنید قابل عودت نخواهند ‌بود و هیچ‌ گونه هزینه‌ای برگشت داده‌‌ نمی‌شود. بنابراین اگر به طور حتم از سفر خود مطمئن نیستید توصیه می‌شود بلیط سیستمی تهیه کنید.

۳-      تفاوت قیمت بلیط ها

اگر کمی صبر داشته‌باشید می‌توانید بلیط چارتر هواپیما جیمبوجا را با قیمتی ارزان نسبت به بلیط سیستمی بخرید. تنها کافیست در جیمبوجا در جستجوی پرواز مورد نظر خود باشید. ارزان بودن قیمت این نوع بلیط به این دلیل است که شرکت چارترکننده بلیط‌ها را به صورت کلی خریداری می‌کند بنابراین هزینه آن کمتر می‌شود. نکته دیگری که در رابطه با بلیط چارتر وجود دارد این است که هر چقدر به روز و ساعت پرواز نزدیک‌تر می‌شوید معمولاً قیمت آن کمتر می‌شود. اما در بلیط‌های سیستمی جریان کمی متفاوت است. همانطور که در بالا گفته شد قیمت این نوع بلیط توسط شرکت هواپیمایی تعیین می‌شود و از ثبات بیشتری نسبت به بلیط چارتری برخوردار است؛ و برخلاف بلیط چارتری هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شوید آن بلیط گران‌تر می‌شود. بنابراین اگر تصمیم دارید در چند روز آینده سفر کنید، خرید بلیط چارتر بسیار به صرفه‌تر خواهد بود.

 

آیا همیشه بلیط چارتر هواپیما به صرفه تر از بلیط سیستمی است؟

در فصولی که در آن‌ها سفر زیاد است گرفتن بلیط چارتری کمی دشوار می‌شود! و می‌توان گفت این بلیط‌ها در این فصول از نظر قیمت تفاوتی با بلیط‌های سیستمی ندارند. آژانس‌های هواپیمایی (چارترکننده‌ها) که تعدادی صندلی اجاره می‌کنند، برای فروش همه‌ بلیط‌‌ها، تمام تلاش خود را می‌کنند. دلیل کاهش قیمتِ بلیط زمانی‌که به تاریخ پرواز نزدیک می‌شوید به این علت می‌باشد. بنابراین برای یک خانواده پر جمعیت اگر به تعداد اعضا بلیط موجود باشد هزینه رفت و آمد سفر بسیار کم‌تر می‌شود.

در نهایت بلیط چارتر هواپیما یا بلیط سیستمی آن

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد حتما با خودتان فکر کرده‌اید که کدام بلیط می‌تواند برای شما مناسب باشد. بلیط چارتر هواپیما که از نظر قیمت ارزان است اما زمان آن مشخص نیست و تغییر تاریخ آن امکان پذیر نیست؛ یا بلیط سیستمی که در قبال پرداخت هزینه بیشتر زمان سفر را تضمین می‌کند و قابل تغییر است؟ باید در نظر داشت که مسیر سفر جزو مسیرهای پرطرفدار است یا خیر. اگر چه بلیط چارتر هواپیما در اکثر مسیرها پرطرفدار و محبوب است، اما در مسیرهای شلوغ و پر رفت و آمد می‌تواند مشکل‌ساز باشد و خرید آن کمی سخت شود.

در آخر

همانطور که گفتیم، یکی از عوامل مهم انتخاب هواپیما برای سفر، زمان سفر می‌باشد. پس اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای سفر خود دارید،یا زمان نقش اساسی در سفر شما دارد، و یا سفرِ شما کاری می‌باشد، انتخابّ بلیط چارتر هواپیما جیمبوجا گزینه خوبی برای شما نمی‌باشد و توصیه می‌شود از بلیط سیستمی برای سفر استفاده کنید. اما اگر امروز و فردا در سفر شما مهم نیست بلیط چارتر هواپیما جیمبوجا می‌تواند خیلی بهتر از بلیط سیستمی باشد. سایت و آژانس گردشگری می‌تواند در خرید بلیط موردنظر نقش اساسی داشته باشد. می‌توانید با مراجعه به سایت جیمبوجا بلیط سفر خود را با اطمینان خریداری کنید.