حتما برای شما هم پیش آمده که بلیط هواپیما بخرید و بعد به هر دلیلی نتوانید در آن روز و تاریخ خاص به سفرتان برسید. وقت خرید بلیط، مهم است که از تاریخ و حتی ساعت سفرمان مطمئن باشیم چون بسته به ایرلاینی که با آن به سفر می‌رویم، هنگام استرداد مبلغی از پرداختی ما را کسر می‌کنند.
اما حادثه خبر نمی‌کند. گاهی به دلایلی، حتی یک ساعت قبل از پرواز، سفر لغو می‌شود و ما مجبور هستیم که بلیطمان را پس بگیریم یا روز و ساعتش را تغییر بدهیم. در این مواقع چطور می‌شود بلیط را کنسل کرد؟ ایا همه بلیط‌ها قابلیت کنسل شدن دارند؟ کنسلی بلیط هواپیما چه شرایطی دارد؟ در این مطلب پاسخ به این سوالات را با هم می‌خوانیم.

نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا
نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا

بلیط‌های سیستمی قابلیت تعویض و کنسلی را دارند

بلیط‌های سیستمی نسبت به بلیط‌های چارتر هم مزیت دارند و  هم عیب. یکی از مزیت‌های این بلیط‌ها، قیمت ثابت آن‌ها در تمام طول سال و قابلیت کنسلی و استرداد سیستماتیک است. همه ایرلاین‌ها، شرایط و قوانینی برای استرداد بلیط‌های سیستمی خودشان دارند و علاوه بر آن، تحت شرایط خاصی می‌توانید حتی ساعت پرواز یک بلیط سیستمی را قبل از پرواز تغییر بدهید.

اگر پرواز شما از طرف خود هواپیمایی لغو شود، تمام قیمت بلیط به شما برگردانده می‎شود اما اگر دلیل این استرداد شخصی باشد، باید هزینه کنسلی را (که خود هواپیمایی تعیینش می‌کند) بپردازید. این هزینه از قیمت بلیط شما کسر خواهد شد.  بسیاری از هواپیمایی‌ها (مثلا ماهان) استرداد را از طریق وب سایت‌هایشان هم انجام می‌دهند. اما فراموش نکنید که هر هواپیمایی، قوانین مخصوص به خودش را در مورد استرداد یا تعویض دارد که باید از طریق وب سایت یا پشتیبانی آن هواپیمایی، دقیقا مطالعه‌شان کنید.

مثلا بعضی از هواپیمایی‌ها، تا قبل از روز پرواز (بیست و چهار ساعت مانده به ساعت پرواز) بلیط سیستمی شما را با هزینه جریمه، کنسل خواهند کرد اما اگر در بیست و چهار ساعت آخر اقدام به استرداد کنید، هیچ هزینه‌ای به شما پرداخت نخواهند کرد.

نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا
نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا

بلیط‌های چارتر خودتان را این طور کنسل کنید

با وجود سخت‌تر بودن استرداد بلیط‏های چارتری، آن‌ها را هم می‌شود تحت شرایطی کنسل کرد. ما در وب سایت جیمبوجا، بلیط‌هایی که می‌خرید را (حتی آن‌هایی که چارتر هستند) برایتان پس می‎گیریم. کافی است در وب سایت، روی گزینه “استرداد بلیط” کلیک کنید و اطلاعات بلیطتان را وارد کنید. ما بلیطتان را با توجه به شرایط ایرلاین، پس می‌گیریم. خیلی اوقات در کنار بلیط‌های چارتر و هنگام خریدشان، عبارت غیر قابل استرداد را مشاهده می‌کنید.

این گزینه یعنی ایرلاین‌ها -بر خلاف بلیط سیستمی- هیچ تضمینی برای پس دادن بلیطتان ندارند اما ما سعی می‏‎کنیم با وجود جریمه کنسلی، تمام بلیط‌های شما را پس بگیریم. خرید بلیط چارتر در جیمبوجا، بیشتر از ده دقیقه طول نمی‎‌کشد. بلیط‌هایتان را به صورت یک طرفه، دو طرفه و حتی چند مسیره جستجو کنید و از فهرستی طولانی از ایرلاین‌ها، قیمت‌ها و کلاس‏های پروازی و ساعت‌های مختلف، بهترین را برای خودتان انتخاب کنید.

این نکته را فراموش نکنید که هنگام خرید بلیط، باید حتما اطلاعات دقیق خودتان -یا فردی که برایش بلیط صادر می‎شود- را وارد کنید، چون هنگام مسائل بعدی (مثل تلاش برای استرداد) باید با هویت واقعی خود اقدام کنید.

نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا
نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا

آیا قیمت بلیط‌های چارتر همیشه یکسان است؟

تا این جا از مزیت‌های بلیط سیستمی گفتیم، اما فراموش نکنید که بلیط‌های چارتری هم خوبی‌‍های خودشان را دارند که آن‌ها را حسابی محبوب کرده است، به ویژه بین کسانی که می‎خواهند اقتصادی‌تر سفر کنند یا در لحظه‌های آخر مانده به پرواز، یک بلیط به قیمت ارزان پیدا کنند. بلیط‌های چارتر در زمان‌های مختلف سال، بسته به عوامل مختلفی مثل فصل، آب و هوا، شلوغی و خلوتی مسیرهای پروازی به مقصد و… قیمت‌های مختلفی دارند.

قیمت‌هایی که روز به روز و حتی ساعت به ساعت تغییر می‎کنند. وقتی تقاضا برای بلیط‌ چارتر زیاد باشد (مثل تعطیلات مختلف، عید نوروز، تابستان و…) به ویژه در مقاصد شلوغ، قیمت‎ها خیلی پایین نمی‌آیند و حتی در صورتی که دیر اقدام کنید، ممکن است بلیط چارترتان گران‌تر از بلیط سیستمی تمام شود. اما اگر به دنبال یک گزینه اقتصادی برای یک سفر در روزهای عادی سال یا Low season هستید، حتما روی چارتر حساب کنید. البته اگر سفرتان ضروری است، هنگام خرید همه چیز را در نظر بگیرید تا کمترین احتمال کنسلی را تجربه کنید.

نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا
نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا

وقتی پرواز به دلایل غیرشخصی کنسل می‌شود چه؟

بیایید به سوی دیگر ماجرا نگاه کنیم. اگر پرواز از سوی هواپیمایی کنسل شود یا به هر دلیلی، در هنگام حضور ما در فرودگاه تاخیر داشته باشد، ما به عنوان مسافر چه حقوقی داریم؟ آیا ایرلاین‌ها غرامتی برای این موضوع پرداخت می‌کنند؟ قوانین بین‌المللی هوایی می‌گویند که عرف تاخیر هواپیما، نیم ساعت است و اگر پروازی بیش از این تاخیر داشت، باید به هر شکل ممکن به مسافرانش غرامت پرداخت کند. اگر پروازتان به خاطر شرایط نامساعد جوی، طوفان و… لغو شود یا تاخیر داشته باشد می‌توانید بلیطتان را در فرودگاه تعویض کرده و با پرواز دیگری به مقصد بروید.

در فرودگاه‌های ایران، اگر پرواز داخلی شما به علت نقص فنی تاخیر داشته باشد (یعنی دلیلی که مسئولیت تاخیر را متوجه هواپیمایی می‌کند و نه شما) و این تاخیر بیشتر از یک ساعت طول بکشد، وظیفه شرکت هواپیمایی است که در محل فرودگاه از شما پذیرایی کند. در صورت تاخیر بیش از پنج ساعت، هواپیمایی طبق قراردادی که با شرکت‎‌های همکار دارد، باید شما را با یک هواپیمای دیگر به مقصد برساند و بعضی از ایرلاین‌ها مثل ایران ایر، حتی مبلغی برای شما در نظر می‌گیرند تا به عنوان اعتبار در پروازهای دیگر از آن استفاده کنید.

نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا
نحوه کنسلی بلیط هواپیما | مقایسه و خرید آنلاین بلیط از جیمبوجا

نرخ کنسلی بلیط در ایرلاین‌های مختلف چقدر است؟

همان طور که پیش از این هم گفتیم، نرخ جریمه  کنسلی بلیط در ایرلاین‌های مختلف، متفاوت است. در این قسمت این نرخ را برای بعضی از ایرلاین‌های کشورمان بررسی می‌کنیم:

ایران ایر:

  • تا یک روز قبل از پرواز: کسر ۳۰% هزینه
  • از سه ساعت  تا نیم ساعت قبل از پرواز: کسر ۶۰% هزینه

هواپیمایی آسمان:

  • از زمان صدور تا سه ساعت قبل از پرواز: از ۱۵ تا ۳۰% کسر هزینه
  • از نیم ساعت قبل از پرواز: از ۳۰% تا ۶۰% کسر هزینه

هواپیمایی ماهان:

  • از زمان صدور تا یک روز قبل از پرواز: از ۱۰% تا ۳۰% کسر هزینه
  • تا سه ساعت قبل از پرواز: ۳۰% تا ۵۰% کسر هزینه
  • از سه ساعت تا سی دقیقه قبل از پرواز (و بعد از آن): از ۵۰% تا ۷۰% کسر هزینه

کیش ایر:

  • از زمان صدور تا سه ساعت قبل از پرواز: از ۲۰% تا ۲۵% کسر هزینه
  • از سه ساعت تا سی دقیقه قبل از پرواز (و بعد از آن): از ۴۰% تا ۵۰% کسر هزینه