منطقه آزاد تجاری – صنعتی یکی از مناطق اقتصادی ویژه با موفعیت راهبردی بوده که در جنوب شرق ایران و در کنار دریای عمان و اقیانوس هند واقع شده است.

چابهار یکی از مناطق آزاد هفت‌گانه و تنها بندر اقیانوسی ایران در استان سیستان و بلوچستان با آب‌وهوای همیشه بهاری است و تنها گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیای میانه محصور در خشکی (ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان) با آب‌های آزاد است. این منطقه آزاد که در شرق خلیج چابهار واقع شده است، به فرودگاه بین‌المللی کنارک و جاده‌های مواصلاتی دسترسی دارد.

در این منطقه آزاد که یکی از مهم‌ترین نقاط کریدور شمالی و جنوبی و شرقی و غربی جهان است، سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام شده که از میان آن‌ها می‌توان به ساخت اسکله، افزایش گنجایش کشتی‌های اقیانوس‌پیما، ساخت راه‌آهن به‌سمت کشورهای آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی اشاره کرد.

مزایا

برای اطلاع از قیمت تور چابهار و مقایسه تورهای مختلف این شهر از کجارو کمک بگیرید. جستجوی آسان، مقایسه قیمت پکیج‌ها و انتخاب بهترین آفر در کجارو فراهم شده است.

در کل می‌توان گفت که این منطقه آزاد مزایای زیادی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به متصل بودن به سرزمین اصلی ایران و عدم نیاز به پرداخت هزینه‌های سنگین بارگیری و تخلیه کشتی‌ها که مشکل اصلی مناطق آزاد کیش و قشم است، دوری از منطقه پرتنش خلیج فارس و ارتباط مستقیم با اقیانوس هند، برخورداری از مراکز آموزش عالی، برخورداری از انواع تسهیلات و مزایا برای سرمایه‌گذاری و برخورداری از جاذبه‌های طبیعی زیبا و منحصر‌به‌فرد اشاره کرد.

قوانین خروج کالا از منطقه آزاد چابهار

سقف مجاز خروج کالا از منطقه برای هر مسافر ۱۶۰ دلار است که برای ۸۰ دلار آن نیازی به پرداخت حق گمرکی نیست و ۸۰ دلار دیگر مشروط به پرداخت حق کمرگی است. در ضمن میزان کالاها نباید در حدی باشد که جنبه تجاری داشته باشد یا جزو کالاهای غیر شرعی و غیر قانونی باشد.

تمام مسافرانی که مستقیم از منطقه از طریق فرودگاه یا بنادر از کشور خارج می‌شوند (اعم از ایرانی و خارجی)، می‌توانند میزان مشخصی از کالا را بدون پرداخت حق کمرگی از کشور خارج کنند. در مورد مسافرانی که از کشور خارج می‌شوند، نیز نباید میزان کالاها در حدی باشد که جنبه تجاری داشته باشد یا کالاها غیر قانونی و غیر شرعی باشند.

بازار صدف

مرکز خرید صدف یکی از برزگ‌ترین مراکز خرید چابهار است که در آن پوشاک، لوازم خانگی، کفش و خوراکی یافت می‌شود. این مرکز خرید که از ساعت ۹ الی ۲۳ باز است، مکانی مناسب برای خرید لوازم خانگی، صندل و تلفن‌همراه محسوب می‌شود.