اگر شما قصد سفر با هواپیما دارید و شناختی از انواع بلیط‌های آژانس‌های مسافرتی و گردشگری ندارید، با خواندن این مقاله، اطلاعاتتان راجع به سفرهوایی، افزایش و نگرانیتان بابت این موضوع کاهش پیدا خواهد‌کرد.

شما برای هرگونه سفر اعم از کاری ، گردشگری یا زیارتی و …  ملزم به تهیه‌ی بلیط هواپیما هستید. حال در طی فرایند تهیه ی بلیط ممکن است با جملات و کلماتی مواجه شوید  که ممکن است شما را سردرگم کند.

اولین قدم برای تهیه ی بلیط ، مراجعه به شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) و یا آیانس‌های مسافرتی می‌باشد. راه دیگر و البته آسانتر مراجعه به سایت‌های ارایه‌کننده‌ی خدمات پرواز است ، که در اینجا شما را با جیمبوجا که از معتبرترین و پرطرفدارترین سایت‌ سایت میان کاربران می‌باشد ، آشنا می کنیم.

مقایسه و خرید آنلاین بلیط هواپیما
مقایسه و خرید آنلاین بلیط هواپیما

جیمبوجا تقریبا دو سال پیش توسط آژانس مسافرتی نیک‌ اختران‌ پرواز جهت فعالیت در زمینه‌ی فروش آنلاین بلیط تاسیس شد و اکنون دارای رنکینگ بالایی در ارایه‌ی خدماتش می‌باشد و توانسته رضایت اکثر کاربرانش را در زمینه‌ی تهیه ی بلیط آنلاین به‌دست آورد. فعالیت این وبسایت، زیرنظر آژانس و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران است .در ضمن جیمبوجا امکان خرید بلیط آنلاین از خارج از کشور برای کسانی که مبدا سفرشان مثلا پاریس، مسکو یا فرانکفورت باشد را دارا می‌باشد. پس درصورتیکه فلایتتو از جیمبوجا بگیری، حسی مطمئن و خیالی راحت در سفرخواهید داشت.

با ورود به این سایت ، شما به تمام اطلاعات موردنیاز خود از جمله نحوه‌ خرید بلیط هواپیما، انواع نرخ‌های بلیط، مسیرهای پرواز و… دسترسی خواهید داشت. می‌توانید بدون حضور در آژانش یا شرکت هواپیمایی، از خانه یا محل کارتان برای تمامی پروازهای داخلی و خارجی اقدام به خرید بلیط کنید. همین‌طور این سایت امکان پشتیبانی ۲۴ساعته دارد و در هر ساعت از شبانه روز ، امکان کنسل نمودن بلیط بصورت آنلاین مقدور است. بلیط‌هایی که از این راه تهیه می‌شوند ، بلیط آنلاین هواپیما  نامیده می‌شوند.

خب ، روش ثبت‌نام در این سایت بدین شکل است که ابتدا از طریق فرم ثبت‌نام ، در این سایت عضو می‌شوید. با وارد کردن شماره تلفن همراه، ایمیل و یک رمز اختصاصی ، ثبت نامتان قطعی می‌شود. اکنون می‌توانید برای خرید بلیط اقدام کنید. بدین صورت که مبدا، مقصد، تاریخ رفت و تعداد مسافران ازجمله کودکان را انتخاب می‌کنید، زیرا در تعیین قیمت بلیط تاثیر دارد (مطابق با قوانین هواپیمایی کشور، نوزاد به مسافری گفته می شود که بین ۱۰ روز تا دو سال، سن دارد.

کودک به مسافری گفته می شود که بین دو تا دوازده سال تمام سن داشته باشد و بزرگسال  هم به مسافری که بیش از دوازده سال سن دارد،اطلاق می‌شود) و پس از آن سامانه شروع به جستجو می‌کند. اگر قصد پرواز به جایی دارید که تاریخ برگشتتان مضخص نیست ، می‌توانید گزینه ی یک‌طرفه را به جای رفت‌و‌برگشت انتخاب کنید . با پیداشدن مسیرهای پرواز ، می‌توانید یکی را انتخاب و وارد مرحله‌ی بعد شوید . حال باید اطلاعات شناسایی تمام مسافران مانند نام و نام خانوادگی، مسیر پرواز، ساعت پرواز، تاریخ سفر را بطور دقیق وارد کنید.

اسامی باید به انگلیسی و صحیح وارد شود، چون پس از خرید نهایی بلیط دیگر امکان اصلاح وجود ندارد و برای رفع آن فقط باید بلیط را کنسل و مجددا خریداری کنید . این سختگیری و امنیت بطور صددرصد به نفع مسافر است زیرا هنگام مراجعه به فرودگاه دیگر هیچ نگرانی بابت وجود اشتباه در بلیط صادر شده ندارد. جیمبوجا این اطمینان را برای مسافرانش تضمین کرده که اطلاعات شخصی‌ایشان به‌هیچ وجه درجای دیگری استفاده و یا با بخش دیگری به اشتراک گذاشته نخواهد شد. واردکردن شماره صحیح موبایل این امکان را فراهم می‌کند که مسولین پرواز بتوانند هرگونه خبری را سریعا  از طریق اس ام اس به اطلاعتان برسانند.

همچنین در بخش جستجوی پرواز می‌توانید بلی‌های سیستمی یا چارتر را انتخاب کنید. بلیط های سیستمی به بلیط هایی گقته می شود که پیرو قانون هواپیمایی کشورهستند و با نرخ های شناور به فروش می رسند، قیمت  این بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است. اما بلیط چارتر به بلیطی گفته می‌شود که نرخ های آن توسط آژانس های چارتر کننده تعیین می‌شود و برگشت آن تابع قوانین سازمان هواپیمایی کشور نیست.

نوع هواپیمایی که در هنگام خرید بلیط مشخص می‌شود براساس اعلام ایرلاین‌ها و چارترکنندگان است و جیمبوجا دراین‌باره انتخاب و مسئولیتی ندارد.

چیمبوجا امکان پشتیبانی از مسافرانی که نیاز مند ویلچر یا ماسک اکسیژن هستند را دارد و پیش از پرواز بنا به درخواست مسافر با ایرلاین مربوطه هماهنگ می‌کند و نتیجه را باطلاع شما می‌رساند .

با خرید بلیط از جیمبوجا یک کد تخفیف دریافت می‌کنید که در صفرهای بعدی می‌توانید از آن استفاده کنید و تامیزان قابل توجهی، هزینه‌ی سفر خود را پایین آورید.

در بخش توضیحات ، می‌توانید شرایط خاص خود را وارد کنید . مثلا اگر باردار هستید یا جز بیماران تنفسی، قلبی-عروقی ، دیابتی، دیالیزی هستید یا دوران نقاهت بعد از عمل را می‌گذرانید ، ذکر منید تا در حین پرواز تمهیدات لازم برای شما صورت گیرد. البته مدنظر داشته باشید که پیش از پرواز باید مجوز پرواز را از پزشک معتمد ایرلاین دریافت کنید.

علاوه بر آن اگر قصد حمل کالایی مانند موادمنفجره و لوازم آتش‌بازی،گازهای فشده مصل نیتروژن،رنگ، تینر،لوازم‌اطفای‌حریق،کلیدهای جیوه‌ای، سموم‌دفع‌‌آفات،موادسمی و عفونی که به جان انسان و اموال ایشان یا بدنه‌ی هواپیما آسیب می‌رساند، دارید در توضیحات ذکر کنید تا پیش از پرواز با رعایت اصول باربری هوایی و همین‌طور در بسته‌بندی‌های خاص ، آماده و حمل شوند.

سایت جیمبوجا در زمینه‌ی پرواز کمک شایانی برای مسافران و هم برای آژانس‌های هواپیمایی و چارترکنندگان بلیط داشته‌است ، هر مسافری قبل از آغاز سفر و پیش از خرید بلیط ، با مراجعه به وبلاگ جیمبوجا می‌تواند اطلاعات گسترده و ارزششمندی بدست آورد ، در اینصورت با خیالی آسوده‌تر به سفر خواهد رفت.