شرکت هواپیمایی آتا شرکت هواپیمایی ایرانی است که در ۲۷آذر ۱۳۸۷ در شهر تبریز تاسیس شد و فعالیت رسمی و پروازی خود را در ایام الله دهه ی فجر سال ۱۳۸۸ شروع کرد. این ایرلاین، شانزدهمین شرکت هواپیمایی در کشور است که تابحال توانسته کارنامه‌ی قابل قبولی از فعالیتش ارایه کند. اولین پرواز این شرکت مصادف با افتتاحیه‌ی آن توسط وزیر راه و ترابری، از فرودگاه تبریز به طرف مشهد انجام گرفت. مدیرعامل و مالک هواپیمایی اتا، عبدالرضا پازوکی و سهامدار اصلی آن، محمدرضا زنوزی می‌باشد. 

بدون مبالغه لازم به ذکر است که همکاری و همفکری بی شایبه‌ی بخش خصوصی و دولتی، به شایستگی نتیجه‌بخش بوده و با تمام مشکلات داخلی و مسایل بین‌المللی، این شرکت توانسته به نگین برجسته‌ی استان آذربایجان شرقی مبدل شود. شرکت آتا فعالیتش را با چهار فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس۸۳ MD- با ظرفیت جابجایی ۱۶۵ نفر شروع کرد و اکنون این شرکت دارای هشت فروند هواپیمای بویینگ MD و سه هواپیمای ایرباس آ-۳۲۰ و هشت فروند بویینگ ۷۳۷ و سه فروند هواپیمای سبک برزیلی امبرایر ۱۴۵  باظرفیت ۵۰نفر در ناوگان هوایی خود دارد.

هدف مالک هواپیمایی آتا از خرید این هواپیماهای سبک که هرکدام ظرفیت حمل ۵۰ مسافر را دارند،  نیل به پرواز در مقاصد پروازی شهرهای شمال غربی ایران که جز والاترین اهداف پروازی این شرکت و هواپیماهای جدید  است، اعلام کرد.

شرکت هواپیمایی آتا از زمان آغاز فعالیت و بهره برداری خود، برنامه ای منظم و مدون داشته و تا کنون مسیر رو به رشدی را طی کرده است. در سال ۱۳۹۱ یعنی ۴ سال پس از شکل‌گیری این شرکت، موفق شد عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی ایرانی در کشور را به لحاظ جابجایی مسافر از آن خود کند. در سال درست یک سال بعد، آتا توانست با افزایش آمار جابجایی مسافران در مرتبه‌ی چهارم لیست جای بگیرد. این ایرلاین در طول این مدت، بالغ بر ۳ میلیون و ۲۷۰هزار مسافر در مسیرهای پروازی داخلی و بیشتر از ۱۸۰هزار نفر را در مسیرهای پروازی خارجی جابجا کرده است.

پس از نام سه شرکت هواپیمایی مشهور و خوش‌نام کشور: ایران ایر، ماهان‌ایر و شرکت هواپیمایی آسمان، نام هواپیمایی آتا در چهارمین جایگاه برترین ایرلاین‌های کشور قرار دارد. هدف  شرکت آتا در حال حاضر این است که به مرتبه‌ی سوم این لیست دست یابد و تمام تلاش این ایر لاین طبق همین هدف است.

بر اساس ادعای مالک این ایرلاین، شاید آتا تنها ایرلاین ایرانی در داخل کشور است که بدهی ندارد. این شرکت همچنین مالک تمامی هواپیماها و اسباب و ادواتش نیز هست. دفتر اصلی و مرکزی شرکت آتا در شهر تبریز قرار گرفته و قطب‌های اصلی پرواز آن هم فرودگاه بین‌المللی تبریز و فرودگاه مهرآباد هستند.

مقاصد داخلی و خارجی هواپیمایی آتا

مقاصد خارجی پروازهای شرکت هواپیمایی آتا در کشورهای عراق (بغداد و نجف)، ترکیه (استانبول)، کویت، عربستان سعودی(دمام)، گرجستان (تفلیس) است.

 مقاصد پرواز داخلی این ایرلاین نیز عبارتند از: تهران، اهواز، اردبیل، بندر عباس، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، جزیره کیش، ارومیه، بندر ماهشهر.

کلاس‌های پروازی شرکت هواپیمایی آتا

اکثر هواپیماهای هواپیمایی آتا به جز چند مورد از آنها همگی دارای پروازهای کلاس اکونومی هستند. از بین آنها فقط هواپیماهای ایرباس ۳۲۰ شامل دو کلاس بیزینس و اکونومی هستند.

پروازهای اکونومی شرکت آتا شامل خدمات پذیرایی مناسب و خوب هنگام پرواز است و صندلی های مناسب و راحتی هم دارند. پروازهای کلاس بیزینس بالطبع از امکانات و خدمات رفاهی بیشتری نسبت به کلاس پروازی اکونومی برخوردار است.

هواپیمایی آتا دارای دو دفتر فروش در تهران (شهرک اکباتان بلوار شهید نفیسی – نبش کوی یاس-پلاک۸) و نبریز (خیابان توانیر شمالی، فلکه گلپارک، سربالایی نگین پارک، ساختمان آرمین) است.

همچنین برای خرید بلیط میتوان به صورت مستقیم از سایت این شرکت نیز اقدام کرد. با ورود به سایت، از تمامی اطلاعات پرواز، از جمله تخفیفات بلیط ها، وضعیت پروازهای روز، مسیرهای پرواز موجود اطلاع می‌کنید و می‌توانید بلیط خود را خیلی آسان بخرید. همچنین اگر قصد استرداد بلیط خود را دارید می توانید خیلی راحت از بخش استرداد بلیط این پروسه را انجام دهید.

مهم ترین اهداف تاسیس هواپیمایی اتا

 • تحکیم خطوط ارتباطی استان های شمال‌غرب با دیگر مناطق کشور  
  با توجه به اقلیم گردشگری شمال‌غرب کشور، گسترش راه‌های ارتباطی با کلیه‌ی استان های کشور، اهمیت بالایی دارد که آتا با یک برنامه‌ی کوتاه‌مدت توانست با ایجاد چند مسیر پروازی، این ارتباط را گسترش دهد.
 • تقویت مسیرهای پروازی بین المللی
  آتا توانست با هدف مشتری‌مداری و شناسایی بازار هدف، مسیرهای مختلف پروازی برون‌مرزی را توسعه دهد و منجر به درآمدزایی بیشتر شود.
 • تقویت جایگاه کشوری و منطقه ای آتا 
  آتا از ابتدای فعالیت خود بدنبال کسب جایگاهی شایسته در کشور بوده‌است و در تقویت ارتباطات هوایی منطقه‌ی شمال غرب با سایر نقاط کشور، بسیار موفق بوده است. گسترش این مسیر در آینده‌ای نزدیک اتوسط اتا میسر خواهدشد.
 • تجهیز ناوگان هوایی و تامین ادوات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت
  شرکت آتا با ورود هواپیماهای بویینگ به ناوگان خود، و با تکیه بر نیروی انسانی بومی و جذب بیش از صدوبیست مهماندار، اعزام سی و پنج خلبان و کمک خلبان به کشورهای اکراین،سوید،بلغارستان و ترکیه بمنظور طی دوره‌های نوین آموزشی، در نظر دارد جهشی درمسیر پیشرفت خود ارایه کند که منجر به ارتقای رتبه‌ی ایرلاین و رضایت مضاعف مسافران و افزایش کاربری کارکنانش می‌شود.