امکان ندارد که قصد سفر با هواپیما را داشته باشید و پس از جستجو در اینترنت به عبارت “ بلیط لحظه آخری ” برنخورده باشید. بلیط لحظه آخری از دیدگاه برخی از مسافران به این معناست که در فرودگاه و پای پرواز به فروش می رسد و ممکن است تصور کنید خرید بلیط در لحظه‌ی آخر یکی از بهترین و ارزان‌ترین راه‌هایی باشد که می‌توانید برای پرواز خود فراهم کنید.

اما بلیط لحظه آخری به این معنا نیست. مگرگه گاهی که برخی از بلیط های هواپیما تا واپسین لحظات پرواز هنوز به فروش نرسیده اند، بعضی از آژانس ها این سیاست را پیاده سازی می‌کنند که بلیط لحظه‌ی آخری را با قیمتی پایین‌تر برای فروش قرار دهند؛ گاهی نا نصف قیمت. اما اغلب اوقات این رویکرد ، ممکن است برعکس هم باشد و آژانس‌ها نرخ بلیط لحظه آخری را دو برابر اعلام می‌کنند که البته تعداد این آژانس‌ها خیلی زیاد نیست و معمولا بلیط لحظه آخری قیمتی مناسب دارد.

 به هر حال همیشه سوال‌هایی ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول کرده باشد مبنی بر اینکه یک بلیط چطور لحظه آخری می‌شود؟ یا اینکه چرا بلیط لحظه آخری ارزان است یا چطور بلیط‌های ارزان لحظه آخری گران می‌شوند؟

بلیط لحظه آخری دقیقاً چیست؟

شاید تصورکنید بلیط لحظه آخری یعنی اینکه شما باید در واپسین لحظات مانده به پرواز، ساک و چمدانتان را جمع کنید و راهی یک سفر بی‌کیفیت و ارزان شوید. جواب هم بله است و هم خیر! چیزی متوجه نشدید؟ بگذارید دقیق‌تر به شما توضیح دهیم. درواقع بلیط هواپیمای لحظه آخری یعنی اینکه آژانس یا شرکت هواپیمایی برای اینکه بتواند تمام ظرفیت پرواز خود را به پایان برساند، آخرین صندلی‌های باقیمانده را با قیمتی پایین‌تر (به خاطر زود فروش رفتن) به مشتریان ارائه می‌دهد.

درواقع مساله این است که بلیط لحظه آخری هیچ تفاوتی با بلیط های معمولی ندارد و صندلی پروازِ شخصی که اقدام به خرید بلیط لحظه آخری کرده کاملا مشابه  صندلی مسافری است که بلیط سیستمی یا چارتری همان پرواز را خریداری کرده است. پس نباید فکر کنید که بلیط‌های لحظه آخری به خاطر ارزانتر بودن، صندلی و شرایط پروازی مناسبی ندارند.

بهتر است بدانید بلیت‌های هواپیما به دو دسته بلیت‌های چارتر و بلیت های سیستمی تقسیم می‌شوند و بلیت لحظه آخری یک بلیت از نوع چارتر است که به دلایل مختلف ارزان‌تر از بلیت عادی فروخته می شود که اصلی‌ترین علت آن نزدیک شدن به زمان پرواز در صورت تکمیل نبودن ظرفیت هواپیما می‌باشد . به همین دلیل بلیت‌ها، ارزان تر به مسافران فروخته می شود تا صندلی ها در پرواز خالی نماند ، چون در غیراینصورت ، ضرر مالی آن برای ایرلاین بیشتر خواهد بود.

قابل ذکر است که بلیط لحضه آخری بیشتر در فصل‌های کم‌سفر و همین‌طور برای مسیرهایی موجود است که مسیرهای پرطرفدار داخلی و خارجی محسوب می‌شوند.

بلیط لحظه آخری برای همه مناسب است؟

امروزه با توجه به اوضاع اقتصادی و نرخ‌های زیاد پروازها، ترجیح بیشتر مردم به خرید پروازهای با نرخ های مناسب تر و بالطبع پایین تراست تا بتوانند سفر خود را مدیریت کنند. اگر شما جز آن دسته از مسافرانی باشید که همیشه از قبل برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنند و تدارک همه چیز را می‌بینند، شانس خیلی کمی برای به دست آوردن بلیط لحظه آخری هواپیما دارید. این نوع بلیط‌ها اگرچه از نظر مالی برای مسافران بسیار مقرون به‌صرفه هستند، اما از لحاظ برنامه‌ریزی و زمان پرواز، هیچ حق انتخابی برای مسافر باقی نمی‌گذارند و دست مسافر در این موارد به‌طورکامل بسته است.

بهتر است برای خرید این بلیط‌ها به  سایت های معتبر و یا آژانس های مسافرتی شناخته شده رجوع کنید زیرا از ویژگی های این بلیت‌ها این است که در صورت خرید به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد و اگر به هر دلیلی بخواهید بلیت لحظه آخری خود را لغو و یا جا به جا کنید مکلف به پرداخت جریمه خواهیدشد . یعنی کل و یا قسمتی از مبلغ بلیت به عنوان جریمه کنسلی نزد چارتر کننده و یا شرکت هواپیمایی باقی می ماند .

به عبارت دیگر، برای سفر با بلیط‌های لحظه آخری، تقریباً هر لحظه باید آماده‌ی سفر باشید زیرا ممکن است بلیطی که خریده‌اید برای چند ساعت آینده باشد و زمان زیادی تا پروازتان باقی نمانده باشد. علاوه بر این، برای اینکه بتوانید یک بلیط لحظه آخری ارزان بخرید باید قید سفر در ایام پر سفر (مانند نوروز و تعطیلات رسمی) را بزنید. اما در عوض در فصلهایی که مسافر کمتر است، ممکن است بلیطی حتی ارزانتر از بلیط اتوبوس نصیبتان شود. به عنوان مثال ممکن است در فصلی کم گردشگر بتوانید بلیط لحظه آخری تهران-‌مشهد را به راحتی خریداری کنید.

چگونه بهترین بلیط لحظه آخری را تهیه کنید؟

قیمت بلیط هواپیما در روزهای مختلف، متغیر است و بلیط لحظه آخری هم از این قائده جدا نیست. همانطور که گفتیم هر چه به روز پرواز موردنظر نزدیکتر شوید قیمت بلیط لحظه آخری ارزان‌تر می‌شود و معمولا با مراجعه بصورت پی در پی، به سایتی که قرار است خرید خود را از آنجا انجام دهید، می‌توانید روال بلیط‌ها و قیمت بلیط‌ها را چک کنید و طی روزهای متوالی نسبت به قیمت حدودی بلیط لحظه آخری می‌توانید آگاهی پیدا کنید. البته نباید فراموش کنید که وقتی ریسک خرید بلیط در آخرین لحظات و خرید بلیط لحظه آخری را پذیرفتید آن احتمال هست که شاید اوضاع همیشه هم به نفع شما نباشد و گاهی مجبور به پرداخت مبلغ اضافه برای خرید بلیط شوید زیرا در مورد این بلیط‌ها هیچ قاعده و قانون کلی صدق نمی‌کند.

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری در چه زمانی پیشنهاد نمی‌شود؟

بلیط‌های لحظه آخری اغلب در تعطیلات، روزهای آخر هفته و اعیاد، گران می‌شوند و دیگر نباید امیدی به بلیط لحظه آخری ارزان داشته‌باشید. اگر قصد سفر در این ایام را دارید بهتر است از قبل بلیط خود را خریداری کنید چون بعید است بتوانید بلیط لحظه آخری ارزان پیدا کنید. البته گاها استثناهایی هم وجود دارد که پیشنهاد می شود در اولین روزی که پیش فروش بلیط لحظه آخری آغاز می‌شود، خرید خود را ثبت کنید چون این نوع از بلیط ها خیلی سریع به فروش می‌رسد و به این نحو دیگر امکان خرید بلیط لحظه آخری برای سفر تان را ندارید.