مرزها مشخص‌کننده کشورها و تعیین‌کننده مسائل جغرافیایی و سیاسی هستند، شهرهای مرزی ایران، به دلیل مسافت زیاد کمتر مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرند.

کشور عزیزمان ایران بیش از ۶ هزار کیلومتر با کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و عراق مرز مشترک زمینی دارد. مرز آبی کشورمان هم ۲۷۰۰ کیلومتر است که از سمت دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان است. گستردگی مرزهای خشکی و بیشتر بودن نسبت این مرز، به مرز آبی باعث شده است تا تعداد شهرهای مرزی ایران قابل‌توجه باشد.

فهرست مطالب

آستارا

آستارا شهری بندری و مرزی که امروز به‌عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور شناخته می‌شود. آستارا در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد، این شهر از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارا در جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش می‌رسد. آستارا همچنین از شمار شهرهای گردشگرپذیر ایران است و ازنظر اقامت مسافر در استان گیلان، رتبه اول را دارد. بندر آستارا اولین بندر خصوصی کشور و پنجمین بندر فعال ترانزیتی در شمال کشور است. مرز آستارا سومین مرز فعال کشور در زمینه صادرات و واردات است. آستارا تنها منطقه مرزی ایران است که در ۸۰ سال گذشته هیچ‌گونه تنشی نداشته و یکی از امن‌ترین مرزها است، به همین دلیل بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. طبیعت زیبا و خوبی آب‌وهوا باعث شده که گردشگری هم در این منطقه رونق خوبی داشته باشد.

جلفا

جلفا شهری مرزی در آذربایجان شرقی است که در جنوب ساحل رود مرزی ارس در ۱۳۵ کیلومتری تبریز قرار دارد. جلفا در مرز مشترک ایران و ارمنستان و آذربایجان قرار دارد و امروز منطقه آزاد تجاری ارس به یکی از قطب‌های تجاری و صنعتی تبدیل شده است. شهر جلفا به دلیل داشتن مرز مشترک با سه کشور، بازارچه‌های زیادی دارد و بسیاری از مراکز خرید محصولات برندهای معتبر را به فروش می‌رسانند.